Urząd Regulacji Energetyki (URE) udzielił pierwszej w historii promesy koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej w Polsce. Farma należąca do spółki Baltic Power będzie miała planowaną moc 1140 MW i zostanie zlokalizowana około 22,5 km od polskiego wybrzeża, na wysokości Choczewa i Łeby, w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego.
„Pierwsza w kraju promesa koncesji dla spółki wytwarzającej energię z wiatru na morzu otwiera nowy rozdział w historii polskiej energetyki. To milowy krok w procesie transformacji energetycznej” – podkreśliła Renata Mroczek, Wiceprezes URE.
Projekt realizowany wspólnie przez Orlen i Northland Power uzyskał również pierwsze na polskim rynku certyfikaty zgodności dla turbin oraz morskich stacji elektroenergetycznych, wydane przez DNV. Dokumenty te są wymagane przez polskie prawo przy budowie i późniejszej eksploatacji morskiej farmy wiatrowej i potwierdzają zgodność z regulacjami oraz wymogami technicznymi.
„Uzyskana certyfikacja zgodności projektowej dla pakietów turbin i morskich stacji jest efektem wielomiesięcznych prac obszarów inżynieryjnego oraz zgód i pozwoleń Baltic Power. To osiągnięcie ma wymiar nie tylko czysto administracyjny – jesteśmy pierwszym projektem morskich farm wiatrowych w Polsce, któremu udało się uzyskać takie certyfikaty, przecierając szlak dla kolejnych inwestycji” – wyjaśnił Jens Poulsen, Dyrektor Projektu i Członek Zarządu Baltic Power.
Certyfikaty wydane przez DNV – niezależną organizację certyfikującą autoryzowaną przez polskie Ministerstwo Infrastruktury – gwarantują, że projekty konstrukcyjne turbin wiatrowych i morskich stacji elektroenergetycznych są zgodne z międzynarodowymi standardami oraz są odpowiednie do pracy w lokalnych warunkach przez cały okres eksploatacji farmy.
Ruszyła budowa pierwszej morskiej farmy wiatrowej w Polsce
Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce i pierwszy, który osiągnął fazę budowy. W 2023 roku projekt uzyskał finalną decyzję inwestycyjną oraz finansowanie od 25 międzynarodowych instytucji w modelu project finance. Obecnie trwa budowa infrastruktury lądowej, a w styczniu 2025 roku rozpoczęły się prace instalacyjne na morzu.
Farma będzie jedną z pierwszych na świecie, na której zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe o mocy 15 MW. Po planowanym zakończeniu budowy w 2026 roku, Baltic Power będzie pierwszą operującą na Bałtyku polską morską farmą wiatrową, produkującą rocznie około 4000 GWh czystej energii elektrycznej, co pozwoli ograniczyć emisje CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie w porównaniu z produkcją ze źródeł konwencjonalnych.
Rozwój morskiej energetyki wiatrowej stanowi kluczowy element transformacji energetycznej Polski i ma strategiczne znaczenie dla zwiększenia niezależności energetycznej kraju. Inwestycje w farmy wiatrowe offshore wpisują się w szerszy europejski trend rozbudowy odnawialnych źródeł energii, który obserwujemy szczególnie w regionie Morza Bałtyckiego. Baltic Power, jako projekt przecierający szlaki dla kolejnych inwestycji, nie tylko przyczyni się do dywersyfikacji miksu energetycznego Polski, ale także stworzy nowy łańcuch dostaw i miejsca pracy w sektorze nowoczesnych technologii energetycznych, wspierając konkurencyjność polskiej gospodarki w procesie dekarbonizacji.