DNV, dostawca usług certyfikacyjnych, wydał dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power certyfikaty zgodności projektu dla turbin oraz morskich stacji elektroenergetycznych. To pierwszy tego typu dokument wydany dla inwestycji offshore wind w Polsce.
Jak wskazuje spółka Baltic Power, certyfikaty wydane przez DNV – niezależną organizację certyfikującą autoryzowaną przez polskie Ministerstwo Infrastruktury – gwarantują, że projekty konstrukcyjne turbin wiatrowych i morskich stacji elektroenergetycznych są zgodne z międzynarodowymi kodeksami i normami oraz są odpowiednie do pracy w lokalnych warunkach przez cały okres eksploatacji morskiej farmy wiatrowej. Certyfikaty wydano przed rozpoczęciem prac instalacyjnych na morzu obejmujących instalacje monopali fundamentów.
Jak podkreślił Jens Poulsen, Dyrektor Projektu i Członek Zarządu Baltic Power wydanie certyfikatów dla projektu realizowanego wspólnie przez Orlen i kanadyjski Northland Power ma wymiar nie tylko czysto administracyjny.
„Jesteśmy pierwszym projektem morskich farm wiatrowych w Polsce, któremu udało się uzyskać takie certyfikaty przecierając szlak dla kolejnych inwestycji” – stwierdził.
Zgodnie z przepisami ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, inwestorzy są zobowiązani do dostarczenia certyfikatów potwierdzających zgodność projektu budowlanego z normami krajowego prawa oraz normami technicznymi dla morskiej farmy i towarzyszącej jej infrastruktury. Celem certyfikacji projektu jest ograniczenie ryzyka projektowego na jego różnych etapach. Certyfikaty dostarczają interesariuszom dowodów na to, że farma wiatrowa została zaprojektowana, zbudowana i działa bezpiecznie, zgodnie wytycznymi regulatora. Bez nich morska farma wiatrowa nie może rozpocząć eksploatacji.
Przypomnijmy, że DNV będzie również certyfikował projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III realizowanych przez Equinor i Polenergię.
Baltic Power
Baltic Power to wspólne przedsięwzięcie Grupy Orlen i Northland Power oraz jeden z pierwszych projektów na świecie, który będzie wykorzystywał turbiny wiatrowe o mocy 15 megawatów. Dzięki tej innowacyjnej technologii farma wiatrowa będzie mogła pokryć 3% zapotrzebowania energetycznego Polski i zredukować emisję CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie.
Projekt jest szczególnie znaczący, ponieważ jest to pierwsza morska farma wiatrowa w Polsce, który osiągnęła fazę budowy. Ukończenie całej inwestycji planowane jest na 2026 r.
Źródło: Baltic Power/własne