Poszukiwany wykonawca koncepcji wielobranżowej dla projektu bazy serwisowej MFW Baltic East

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Spółka Orlen Neptun z Grupy Orlen ogłosiła zapytanie ofertowe dotyczące wykonania koncepcji wielobranżowej z programem funkcjonalno-użytkowym dla projektu budowy bazy serwisowej na potrzeby obsługi morskiej farmy wiatrowej Baltic East. Oferty można składać do 19 grudnia 2024 r.

Przedmiot zapytania ofertowego NEP/2/000032/24 jest elementem dokumentacji przedprojektowej utworzenia bazy operacyjno-serwisowej, pozwalającej na szybkie dotarcie np. techników w rejon morskiej farmy wiatrowej Baltic East. Dokumentacja określać będzie rozwiązania techniczne, technologiczne i konstrukcyjne oraz nakłady, koszty i harmonogram robót przedsięwzięcia budowy bazy serwisowej na potrzeby obsługi MFW wraz z określeniem inwestycji towarzyszących, niezbędnych dla budowy i funkcjonowania bazy O&M do momentu uzyskania ostatecznego pozwolenia na użytkowanie.

Oferty można składać do 19 grudnia 2024 r.

Złożenie oferty odbywa się w ramach postępowania zakupowego prowadzonego przez Orlen Neptun i stanowi jeden z etapów negocjacji w rozumieniu art. 72 k.c., a tym samym nie mają zastosowania przepisy dotyczące oferty w rozumieniu art. 66 k.c. oraz aukcji i przetargu w rozumieniu art. 701 – 705 k.c.

MFW Baltic East

MFW Baltic East to najbardziej zaawansowany projekt spośród morskich farm wiatrowych rozwijanych przez Orlen Neptun. Inwestycja będzie zlokalizowana na Ławicy Słupskiej w odległości około 22,5 km od wybrzeża Bałtyku. To obszar bezpośrednio sąsiadujący z budowaną obecnie morską farmą Baltic Power (około 1,2 GW). Turbiny powstaną na obszarze około 110 km² (głębokości sięgające od około 25 do 40 metrów pod poziomem morza). Obecnie jej planowana moc to około 1 GW – potencjał ten może zapewnić bezemisyjną energię dla około 1,25 mln gospodarstw domowych.

Według obecnych założeń projektowych w planie jest instalacja około 65 morskich turbin wiatrowych o mocy od 14 do 20 MW, w zależności od finalnie wybranej technologii. Turbiny zostaną posadowione na fundamentach typu monopal lub jacket. Wyprowadzenie mocy do lądowej stacji elektroenergetycznej i dalej do Krajowego Systemu Energetycznego (KSE) zapewnią dwie morskie stacje elektroenergetyczne za pośrednictwem czterech kabli eksportowych w technologii HVAC.

Jak poinformował Janusz Bil, prezes Orlen Neptun, projekt MFW Baltic East jest przygotowywany do udziału w aukcji w 2025 r. Budowa mogłaby ruszyć w okolicach 2030 r., a pierwsza energia miałaby popłynąć do sieci w 2032 r.

- REKLAMA -spot_img

Zainteresuje Cię

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje