TOP NEWS. MFW Baltica 2 wchodzi w fazę realizacji, ustawa offshore wind trafi do Senatu

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Bałtycki wiatr przynosi rewolucyjne zmiany w polskiej energetyce i przemyśle. W naszym cotygodniowym przeglądzie TOP NEWS zebraliśmy kluczowe i najpopularniejsze informacje z rynku morskich farm wiatrowych, które wpłyną na przyszłość całego sektora. Zobacz, co wydarzyło się w branży offshore wind w Polsce.

1. Fedurek: Projekt Baltica 2 przechodzi od fazy przygotowania inwestycji do realizacji

PGE Baltica rozpoczęła przygotowania lądowej części morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez prezesa Bartosza Fedurka podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024, instalacja turbin morskich i uruchomienie projektu planowane jest na 2027 rok.

2. Sejm uchwalił projekt ustawy offshore wind. Teraz trafi do Senatu

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (UD 159) w drugim i trzecim czytaniu. Kluczową zmianą jest wprowadzenie możliwości różnicowania cen maksymalnych w aukcjach II fazy w zależności od lokalizacji projektów. Teraz projekt trafi do Senatu.

3. Polska proponuje misję patrolowania Bałtyku. PSEW: To mogą być polskie jednostki

Premier Donald Tusk zaproponował, aby Polska wraz z krajami nordyckimi i bałtyckimi stworzyła misję, której zadaniem będzie patrolowanie Bałtyku. Jak wyjaśnił premier Polska planuje zwiększyć swoje inwestycje na Morzu Bałtyckim. Chodzi np. o inwestycje w morskie farmy wiatrowe, co będzie kluczowe dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w regionie. – To olbrzymia szansa dla polskiego przemysłu stoczniowego – uważa Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. I dodaje, że Polska ma zaplecze stoczniowe i potencjał do inwestycji na taką skalę – potrzebna jest jednak strategia przemysłowa, która w kontekście rozwoju morskich farm wiatrowych doprowadzi do wzmocnienia polskiego łańcucha dostaw i zwiększenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.

4. Realizacja morskich farm wiatrowych. Prawne aspekty kontraktów w sektorze offshore wind (RAPORT)

Eksperci Fundacji Wind Industry Hub (WIH) oraz kancelarii prawnej DWF (Poland) przygotowali pierwszy w Polsce raport stanowiący analizę kluczowych aspektów kontraktowania w sektorze morskich farm wiatrowych – od standardów umownych po kwestie ryzyka i odpowiedzialności. Portal OffshoreWindPoland.pl jest patronem medialnym publikacji.

5. SPIE Polska planuje przejęcie Elektromontażu-Poznań

Spółka SPIE Polska złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na przejęcie kontroli nad spółką Elektromontaż-Poznań S.A. Zgłoszenie wpłynęło 13 listopada 2024 roku i jest obecnie rozpatrywane przez urząd.

6. Jak zwiększyć udział polskich marynarzy i armatorów w offshore wind? Znamy rekomendacje

14 listopada 2024 r. w siedzibie Szkoły Morskiej w Gdyni z inicjatywy Przewodniczącego KIGM Rady Pomorskiego Oddziału Regionalnego odbyło się spotkanie, którego tematem była konieczność wprowadzenia zmian systemowych w zakresie uzyskiwania kwalifikacji do prowadzenia żeglugi morskiej. Opracowano rekomendacje dotyczące zmian legislacyjnych niezbędnych dla maksymalizacji udziału polskich marynarzy oraz armatorów w procesie budowy i obsługi morskich farm wiatrowych. 

7. Europejscy giganci offshore wind wdrażają sztuczną inteligencję

Czołowi deweloperzy morskiej energetyki wiatrowej, w tym TotalEnergies, Corio Generation, EnBW, RWE i Statkraft, rozpoczęli korzystanie z platformy Vind AI do przyspieszenia procesu rozwoju projektów wiatrowych. Norweskie rozwiązanie wykorzystuje sztuczną inteligencję i zaawansowaną automatyzację do optymalizacji planowania farm wiatrowych.

8. MFW Baltic East wystartuje w aukcji 2025. Pierwsza energia może popłynąć w 2032 r.

Orlen pozyskał 5 nowych koncesji w drugiej fazie morskiej energetyki wiatrowej o łącznej mocy 5,2 GW. Najbardziej zaawansowany projekt, MFW Baltic East, sąsiaduje z pierwszym projektem Baltic Power i jest przygotowywany do aukcji w 2025 r. Budowa mogłaby ruszyć w okolicach 2030 r.

9. Jest projekt rozporządzenia ws. przyjęcia planu zagospodarowania wód w porcie morskim w Łebie

Na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów (RD75) w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych portu w Łebie. Plan będzie narzędziem, które pozwoli na realizację przedsięwzięć w granicach portu w sposób zrównoważony.

10. Equinor i Polenergia zapraszają do udziału w spotkaniu informacyjnym w Łebie

Equinor i Polenergia organizują kolejne spotkanie informacyjne dotyczące morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Wydarzenie odbędzie się 4 grudnia w Centrum Informacji o Morskich Farmach Wiatrowych Bałtyk w Łebie.

- REKLAMA -spot_img

Zainteresuje Cię

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje