Orlen pozyskał 5 nowych koncesji w drugiej fazie morskiej energetyki wiatrowej o łącznej mocy 5,2 GW. Najbardziej zaawansowany projekt, MFW Baltic East, sąsiaduje z pierwszym projektem Baltic Power i jest przygotowywany do aukcji w 2025 r. Budowa mogłaby ruszyć w okolicach 2030 r.
Janusz Bil, prezes Orlen Neptun poinformował, że zgodnie z przepisami, od momentu wygrania aukcji do ukończenia budowy powinno upłynąć około 7 lat.
– Przewidujemy, że projekt wejdzie w fazę budowy w 2030 roku, a pierwszy prąd popłynie w 2032 roku – poinformował Bil.
Zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że realizacja tych zamierzeń jest realna dzięki atrakcyjnemu systemowi wsparcia morskich farm wiatrowych w Polsce, opartemu na aukcjach i cenie gwarantowanej. To przyciąga inwestorów i stwarza korzystne warunki ekonomiczne.
Potrzebni eksperci
Orlen Neptun planuje w ciągu najbliższego roku zatrudnić inżynierów do prac środowiskowych oraz specjalistów odpowiedzialnych za poszczególne pakiety – turbiny, kable i fundamenty.
Projektowana elektrownia wiatrowa pojawi się obszarze ok. 110 km2 (głębokości sięgające ok. 25 do 40 metrów pod poziomem morza). Obecnie jej planowana moc to ok. 1 GW – potencjał ten może zapewnić bezemisyjną energię dla ok. 1,25 mln gospodarstw domowych.
Według obecnych założeń projektowych w planie jest instalacja ok. 65 morskich turbin wiatrowych o mocy od 14 do 20 MW, w zależności od finalnie wybranej technologii. Turbiny zostaną posadowione na fundamentach typu monopal lub jacket. Wyprowadzenie mocy do lądowej stacji elektroenergetycznej i dalej do Krajowego Systemu Energetycznego (KSE) zapewnią dwie morskie stacje elektroenergetyczne za pośrednictwem czterech kabli eksportowych w technologii HVAC.
Inwestycja będzie zlokalizowana na Ławicy Słupskiej w odległości ok. 22,5 km od wybrzeża Bałtyku. To obszar bezpośrednio sąsiadujący z budowaną obecnie morską farmą Baltic Power (ok. 1,2 GW).