Postuła: KPO to realne pieniądze. Kilka firm złożyło wnioski o dofinansowanie z Funduszu na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej to jeden z kluczowych elementów transformacji energetycznej Polski. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) odgrywa w tym procesie istotną rolę, zarządzając środkami z Krajowego Planu Odbudowy przeznaczonymi na finansowanie tego typu inwestycji. W dniu podpisania pierwszej umowy na finansowanie projektu morskiej farmy wiatrowej, rozmawiamy z Prof. zw. dr hab. Martą Postułą, pierwszą wiceprezes BGK, o szczegółach programu wartego 4,9 miliarda euro i planach na przyszłość. To przełomowy moment dla polskiej energetyki wiatrowej, który otwiera drogę do realizacji kolejnych projektów w ramach KPO. Przedstawicielka BGK podsumowuje także 2024 rok.

Patrycja Rapacka: 18 grudnia BGK podpisał umowę z Polenergią na pożyczkę w kwocie 750 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na rozwój projektów MFW Bałtyk 2 i MFW Bałtyk 3. Jest to umowa zawarta w ramach Funduszu na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej, który został utworzony w ramach KPO?

Prof. Marta Postuła: Tak, dokładnie. W sierpniu 2024 r. podpisaliśmy umowę na realizację zadań związanych z finansowaniem projektów offshore wind poprzez system pożyczkowy. Fundusz obejmuje inwestycje w farmy wiatrowe w Polsce w wysokości 4,8 mld euro, czyli około 20 mld złotych. Uruchomiliśmy natychmiast nabór wniosków. Polenergia była jedną z pierwszych firm, która złożyła taki wniosek. Jest jeszcze kilka innych firm, ale ze względu na tajemnice bankową na tym etapie nie możemy ujawnić szczegółów. Myślę, że warto śledzić naszą działalność przez najbliższe tygodnie i miesiące.

BGK komunikował, że umowy będą podpisywane do 2026 r.

Tak, dokładnie do 31 sierpnia 2026 roku będziemy podpisywać umowy z inwestorami. Wiemy, że część z tych projektów jest przygotowana w różnych fazach i przechodzi różny proces inwestycyjny. Nasze działania są dostosowane do tych uwarunkowań. Projekty Polenergii były już dość dobrze przygotowane i spełniały wymogi finansowania. Są jednym z pierwszych projektów, które, mamy nadzieję, w kolejnych miesiącach otrzymają finansowanie ze środków Krajowego Planu Odbudowy. To duża inwestycja i cieszymy się, że możemy w niej uczestniczyć – zarówno poprzez współfinansowanie z KPO, jak i z udziałem inwestorów prywatnych.

Czy może Pani zdradzić naszym Czytelnikom, ile wniosków o pożyczki wpłynęło w ramach Funduszu na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej

Jest to proces ciągły. Obecnie jesteśmy w fazie uzgodnień. To zdecydowanie duże projekty, więc procedury są inne niż w przypadku dotacji, gdzie zamykamy nabór i ogłaszamy wyniki. Tutaj występuje ciągła interakcja i konsultacje wniosków, więc nie chciałabym podawać na tym etapie konkretnych liczb. W najbliższym czasie można się spodziewać kolejnych informacji, jeśli nasze negocjacje będą przebiegać zgodnie z harmonogramem. Ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego będziemy podejmować wszystkie działania, żeby jak najszybciej te pieniądze mogły zostać najpierw zabezpieczone umową, a następnie uruchomione. Pamiętajmy jednak, że to są duże procesy inwestycyjne.

Zbliża się koniec 2024 r.  Proszę o podsumowanie działań BGK w ramach KPO i finansowania inwestycji, Czy jest to duże wyzwanie dla BGK?

Wraz z prezesem, Mirosławem Czekajem, działamy od 8 miesięcy i to był nasz priorytet od pierwszych dni. Wyzwaniem było po pierwsze podpisanie wszystkich umów z naszymi partnerami na poziomie Rady Ministrów tak, aby spełniały wymogi stawiane przez Komisję Europejską. Po drugie, żeby realizowały cele ważne z punktu widzenia transformacji energetycznej w Polsce. Po trzecie, żeby odpowiednio zorganizować personel do ich realizacji.

Naszym największym celem była aktywizacja miast – czyli 40 miliardów złotych. Udało nam się przekroczyć tegoroczne cele – mieliśmy osiągnąć liczbę podpisanych umów na poziomie 201, a mamy ponad 300. Chcieliśmy pokazać obywatelom, że KPO to nie tylko hasło, ale realne pieniądze, które płyną do miast i na realizację inwestycji. We wtorek podpisaliśmy dużą umowę z Tauronem na 11 miliardów złotych. Jako bank dokładamy wszelkich starań, by środki z KPO trafiły do obywateli i przedsiębiorstw oraz służyły realizacji celów strategicznych.

W ciągu tych ośmiu miesięcy nie tylko nadrobiliśmy zaległości, ale też mocno przyśpieszyliśmy, Zawarcie wszystkich celów postawionych przez rząd i KE przed BGK w KPO, zawarcie umów z resortami, pierwsze duże finansowania oraz zaawansowane rozmowy z inwestorami pozwala patrzeć w przyszłość z większą dozą optymizmu niż osiem miesięcy temu.    

Jakie są plany BGK na przyszły rok?

Mamy bardzo wiele planów. Limit możliwych do zawarcia umów pożyczek na przyszły rok może sięgnąć nawet ponad 90 miliardów złotych. Musimy zrealizować zaplanowane kamienie milowe, podpisać więcej umów na sieci energetyczne oraz morską energetykę wiatrową. W tym tygodniu rozpoczniemy nabór wniosków na elektrolizery wodorowe. Kontynuujemy proces aktywizacji miast, więc pracy jest naprawdę dużo.

Dziękuję

- REKLAMA -spot_img

Zainteresuje Cię

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje