PGE bez obaw o finansowanie projektów wiatrowych

PGE Polska Grupa Energetyczna, obecnie największy producent energii elektrycznej w Polsce, podsumowała wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2023 r. Inwestor poinformował, że nie obawia się o finansowanie projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

PGE poinformowała, że wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2023 r. są one zgodne z podanymi wcześniej szacunkami. Wynik EBITDA powtarzalna wyniósł 3,35 mld zł. Uwzględnia on 2,32 mld zł. kwartalnego odpisu na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, z którego finansowane jest zamrożenie cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych. Finalna wysokość nakładów inwestycyjnych wyniosła 1,56 mld złotych, a zysk netto dla akcjonariuszy 1,72 mld zł.

-Zysk netto wyniósł 1,7 mld złotych. Jest to zbliżona kwota, jaką przeznaczyliśmy na inwestycje w nowoczesną dystrybucję i odnawialne źródła energii. Potrzebujemy dobrych wyników finansowych, które pomogą nam sfinansować projekty inwestycyjne. Musimy je realizować, jeśli chcemy zbudować nowoczesną, pozbawioną kosztów CO2 polską energetykę. Jest to w interesie zarówno polskiej gospodarki, energetyki, jak i odbiorców energii – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

PGE planuje przeznaczyć na inwestycje w źródła odnawialne i niskoemisyjne 75 mld złotych do 2030 r

Projekty offshore wind na Bałtyku

Wiceprezes PGE Lechosław Rojewski wskazał, że projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim są realizowane przez grupę w formule project finanse. Zainteresowanie podmiotów finansowych jest duże, a zebrane oferty dotyczące projektów MFW Baltica 2 i MFW Baltica 3 przewyższają kwotę potrzebną do sfinansowania projektów. Podkreślił, że grupa nie widzi obaw o sfinansowanie projektów.

Z kolei prezes Wojciech Dąbrowski przypomniał o podpisaniu umowy na dostawę turbin wiatrowych produkcji Siemens Gamesa. Będą one stanowić pod względem kosztowym 40-procentowy udział. W tym roku grupa przeznaczy na projekty kilkaset milionów złotych.

Wkrótce PGE ma informować o kolejnych rozstrzygnięciach dotyczących offshore wind – informuje PAP Biznes.

Warto przypomnieć, że w tym roku rozstrzygnięto cztery postępowania dla nowych projektów morskich na korzyść PGE. W tym momencie rynek oczekuje na kolejne wyniki postępowań rozstrzygających prowadzonych przez Ministerstwo Infrastruktury w ramach tzw. drugiej fazy rozwoju offshore wind w Polsce.

Źródło: PGE, PAP Biznes, Money.pl

Zostaw komentarz

Strona główna » PGE bez obaw o finansowanie projektów wiatrowych