Siemens Gamesa dostarczy 107 turbin dla MFW Baltica 2

20 kwietnia przedstawiciele spółek PGE Polska Grupa Energetyczna, Orsted i Siemens Gamesa Renewable Energy podpisali umowę na dostawę turbin wiatrowych dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Moc jednostkowa maszyn wyniesie 14 MW.

Umowa została zawarta formalnie przez inwestora Elektrownia Wiatrowa Baltica 2 Sp. z. o.o. Jest to spółka odpowiedzialna za realizację Baltica 2 w ramach projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.

Kontrakt (turbine supply agreement) zakłada dostawę i instalację morskich turbin wiatrowych (Turbine Supply Agreement). Obejmuje on zaprojektowanie, wytworzenie, dostawę, transport, instalację i uruchomienie oraz serwis 107 turbin wiatrowych 14 MW o łącznej mocy 1 498 MW. Jak informuje PGE, realizacja umowy przewidziana jest w okresie od II kwartału 2023 roku do IV kwartału 2027 roku.

Ponadto podpisano umowę serwisową i gwarancyjną dotyczącą morskich turbin wiatrowych (service warranty agreement). Obejmują one świadczenie usług serwisowych dla turbin wiatrowych przez okres 5 lat od uruchomienia, w tym przeprowadzania planowych przeglądów, napraw, dostawy środków utrzymania, zdalnego nadzoru oraz innych czynności powiązanych – czytamy.

Ponadto podpisano też umowę dostawy części zamiennych i narzędzi (Spare Parts and Tools Agreement).

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski powiedział, że „wiemy już, że świstaki lubią wiatraki, konie poszły po atomie, a morświny lubią turbiny”.

Jest to jedna z największych farm realizowanych w Europie, ale też przełomowy kontrakt w energetyce odnawialnej w Polsce. Tylko ten projekt dostarczy zieloną energię do 2,5 mln gospodarstw domowych w Polsce. Zamierzamy budować ok. 2,5 GW na Morzu Bałtyckim. Dziś mamy pozwolenia na budowę 3,5 GW. Kolejne pozwolenia, mamy nadzieję, że się uprawomocnią, będą uwzględniały drugie tyle – 7 GW – powiedział.

Rasmus Errboe, prezes Ørsted na region Europy powiedział, że jest to ważny dzień dla morskiej energetyki wiatrowej, w szczególności, że są to obecnie wymagające czasy dla wszystkich, w tym dla przemysłu.

-Robimy krok w rozwoju OZE oraz w transformacji energetycznej Polski – powiedział.

Paweł Przybylski, szef Siemens Gamesa Renewable Energy Polska powiedział, że turbiny o mocy 14 MW to najlepsze maszyny w portfolio producenta.

-Oprócz technologii dostarczymy również doświadczenie. Każda pojedyncza turbina będzie wyższa niż Pałac Kultury w Warszawie – powiedział.

Obecnie SGRE powiększa zespoły w Gdańsku i ich kompetencje. Pracownicy zdobywają doświadczenie za granicą, by później wykorzystać je na Morzu Bałtyckim.

Obecny podczas wydarzenia wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska powiedział, że morska energetyka wiatrowa to także przemysł, nowe technologie, nauka. W 2020 r. Polska przyjęła ustawę o promowaniu wytwarzania energii w morskich farmach wiatrowych co było kamieniem milowym dla sektora.

Obecnie spółki rozwijają projekt Morskie Farmy Wiatrowej Baltica o łącznej mocy do 2,5 GW.

Źródło: PGE, Twitter, własne

*Ostatnia aktualizacja: 20.04/2023 13:44

Zostaw komentarz

Strona główna » Siemens Gamesa dostarczy 107 turbin dla MFW Baltica 2