PGE Baltica z prawomocnym pozwoleniem na budowę bazy O&M w Ustce

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Spółka PGE Baltica poinformowała o uprawomocnieniu się decyzji z dnia 31 grudnia 2024 r. w sprawie pozwolenia na budowę bazy operacyjno-serwisowej (O&M) w Ustce. Infrastruktura jest jedną z kluczowych inwestycji realizowanych w ramach Programu Offshore PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Ustka tym samym stanie się zapleczem serwisowym dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, dla której w styczniu 2025 r. inwestorzy podjęli finalną decyzję inwestycyjną.

O wydaniu decyzji przez Wojewodę Pomorskiego informowaliśmy na początku stycznia 2025 r. Wniosek w przedmiotowej sprawie PGE Baltica złożyła 7 sierpnia 2024 r.

PGE Baltica poinformowała, że decyzja jest prawomocna, co oznacza, że inwestor może rozpocząć fizyczne działania na rzecz budowy niezbędnej infrastruktury serwisowej w Ustce. W tym celu w ubiegłym roku zorganizował kluczowe postępowania przetargowe na wyłonienie inżyniera kontraktu oraz głównego wykonawcy bazy O&M w Ustce.

Sweco Polska będzie pełnić funkcję inżyniera kontraktu – wartość kontraktu wynosi 3,69 mln zł brutto, a jego realizacja potrwa do 2026 roku. Firma podpisała już umowę z polskim inwestorem. Eksperci Sweco będą odpowiadać za weryfikację dokumentacji projektowej, zarządzanie, kontrolę i nadzór nad realizacją zadań związanych z wykonaniem inwestycji, monitoring, raportowanie i archiwizację dokumentów oraz danych, oraz pełną kontrolę realizacji inwestycji, w tym jej rzeczowe i finansowe rozliczenie.

Na ostateczne rozstrzygnięcie czeka jeszcze postępowanie przetargowe dotyczące wyboru generalnego wykonawcy, który zaprojektuje w szczegółach i zbuduje bazę operacyjno-serwisową w Ustce.

Baza będzie gotowa do użytkowania w przyszłym roku

Inwestycja obejmuje budowę kompleksowej infrastruktury portowej i lądowej, która będzie służyć jako zaplecze techniczne i logistyczne dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Zgodnie z zapowiedziami inwestora, baza będzie gotowa do końca 2026 r. PGE Baltica szacuje, że w samej bazie zatrudnienie znajdzie ok. 100 osób.

Baza serwisowa dla farm budowanych przez PGE Baltica zostanie zlokalizowana w zachodniej części usteckiego portu na terenie dawnej przetwórni rybnej. Centrum serwisowe ma służyć bieżącemu monitoringowi farm wiatrowych PGE na Bałtyku oraz planowanym i doraźnym naprawom turbin działających na morzu.

W ramach projektu powstanie nabrzeże o łącznej długości 260 metrów i głębokości technicznej 5 metrów oraz infrastruktura towarzysząca. Na lądzie wybudowany zostanie budynek biurowo-socjalny z magazynem o powierzchni zabudowy około 2300 m2 oraz dodatkowe obiekty zajmujące powierzchnię około 252 m2.

Wzdłuż nowego wybrzeża będą cumować będą jednostki serwisowe do transportu załóg na obszar farmy wiatrowej na morzu (tzw. CTV – crew transfer vessels).

Źródło: PGE Baltica, Sweco, własne

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img