PGE Baltica edukuje firmy w obszarze postępowań zakupowych

Warsztaty PGE Baltica dla dostawców usług w sektorze morskiej energetyki wiatrowej są jednym z elementów dzielenia się praktyczną wiedzą inwestora na temat postępowań zakupowych. Podczas Konferencji Offshore Wind Poland 2024 odbyło się spotkanie „Plany i strategia zakupowa PGE Baltica„, podczas którego Alicja Wąsowicz, dyrektorka departamentu zakupów i administracji oraz Piotr Gowik, kierownik zespołu ds. prowadzenia postępowań zakupowych w PGE Baltica przedstawili procedury oraz odpowiedzieli na nurtujące pytania przedstawicieli firm. „Zależy nam, aby jak najwięcej oferentów brało udział w naszych postępowaniach” – wyjaśniła Wąsowicz. W styczniu planowane jest opublikowanie planu zakupowego PGE Baltica na 2025 r.

Warsztaty, które odbyły się 21 listopada w Warszawie, to nie pierwsze tego rodzaju spotkanie ekspertów PGE Baltica z firmami chcącymi uczestniczyć w łańcuchach dostaw. Takie spotkania odbyły się już w Szczecinie i w Gdańsku.

PGE Baltica to spółka-córka PGE Polskiej Grupy Energetycznej, która jest odpowiedzialna za realizację Programu Offshore największego producenta energii elektrycznej w Polsce. Technologia offshore wind jest jednym z elementów transformacji miksu wytwórczego tego podmiotu.

Inwestor realizuje obecnie projekt morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 w partnerstwie z duńskim liderem Ørsted oraz projekt Baltica 1, który będzie startował w aukcji offshore wind planowanej na 2025 r. PGE pozyskała kolejne pozwolenia (PSZW) na pięć nowych obszarów, co oznacza, że w najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na określone usługi morskie i techniczne.

– Są to projekty z perspektywą wielu lat, co daje szanse na zaangażowanie polskich firm – zwróciła uwagę Alicja Wąsowicz.

W projektach MFW Baltica 2+3 za realizację infrastruktury lądowej odpowiedzialna jest PGE Baltica, z kolei Ørsted – za część morską.

Kopalnią wiedzy dla zainteresowanych firm jest nie tylko strona PGE Baltica, ale przede wszystkim System Zakupowy Grupy Kapitałowej PGE (SWPP2). Przeglądanie dokumentów na platformie możliwe jest bez rejestracji – ta jest wymagana w przypadku składania oferty.

Wąsowicz podkreśliła, że każdy z przetargów jest inny, dlatego moment opublikowania specyfikacji jest ważny dla potencjalnych podwykonawców. W momencie składania ofert nie można składać zastrzeżeń do oferty.

Kolejną opcją jest Formularz Dostawcy Offshore, gdzie firmy mogą rejestrować się w kategoriach zakupowych. Wąsowicz zachęciła do spotkań indywidualnych, prezentując potencjał i możliwości realizacji projektów.

„Jesteśmy ograniczeni harmonogramami. Zależy nam na jak największej liczbie ofert” – powiedziała.

Piotr Gowik przedstawił działania PGE w zakresie ustawy Prawo zamówień publicznych (PZP). Inwestor prowadzi postępowania otwarte i zamknięte. Jedno z ostatnich wzorcowych postępowań przetargowych, prowadzonych przez spółkę, było wyłonienie generalnego wykonawcy bazy serwisowo-operacyjnej w Ustce.

Ekspert wraz z dyrektor Wąsowicz zachęcają do przejrzenia i przeanalizowania dokumentacji przez potencjalne firmy chcące wystartować w przyszłych postępowaniach. Jak informowaliśmy, postępowanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, ostatecznie wpłynęło sześć ofert.

W trakcie wydarzenia Gowik zwrócił uwagę na najczęściej popełniane błędy przez oferentów oraz takie kwestie jak np. podpisy elektroniczne (kwalifikowane i niekwalifikowane) czy uzupełnienie dokumentów w postępowaniu.

Zostaw komentarz

Strona główna » PGE Baltica edukuje firmy w obszarze postępowań zakupowych