Orlen Neptun sfinansuje instalacje PV w Świnoujściu

Orlen Neptun sfinansuje instalacje fotowoltaiczne na pięciu budynkach użyteczności publicznej w Świnoujściu. Zielona energia ma zasilić szkoły, przedszkole, schronisko dla bezdomnych oraz przychodnie. Miasto oczekuje na podpisanie umowy w tym zakresie.

– Oczekujemy na podpisanie umowy z Orlen Neptun na pięć zadań związanych z pozyskaniem taniej energii. W ramach rozmów wytypowaliśmy wspólnie ze spółką pięć obiektów, na których Orlen Neptun nieodpłatnie zamontuje instalacje fotowoltaiczną o łącznej mocy 30 kW – powiedział Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia, podczas sesji Rady Miasta.

Jak podkreślił, wybór został dokonany przez specjalistów ze strony miasta i spółki, ponieważ obiekty muszą spełniać określone warunki. Wytypowano Zakład Opieki Długoterminowej przy ul. Bydgoskiej, Przedszkole nr 11 przy ul. Bydgoskiej, Schronisko dla bezdomnych, Szkołę Podstawową nr 2 na Warszowie i Szkoła Podstawowa nr 1 przy ul. Witosa.

– Te budynki dysponują odpowiednimi powierzchniami na dachu i jego konstrukcją, aby zamontować te instalacje – wskazał włodarz Świnoujścia.

Terminal instalacyjny w Świnoujściu

Spółka Orlen Neptun buduje w Świnoujściu terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. Zgodnie z harmonogramem prace zostaną zakończone w 2025 r. Jak informował Orlen, nabrzeża i place składowe pozwolą na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy 15 MW i większych. Terminal posłuży w pierwszej kolejności do realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, następnie będzie wspierał realizację projektów innych deweloperów oraz kolejnych inwestycji Grupy Orlen na Morzu Bałtyckim.

Jak informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl, w połowie listopada na Orlen Neptun rozpoczął pierwsze w Polsce specjalistyczne szkolenie dla osób zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych. W zajęciach uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu. Poprzez specjalistyczne kursy oraz praktyki, zarówno w Polsce jak i zagranicą, młodzi pracownicy zostaną w pełni przygotowani do efektywnej pracy na terminalu instalacyjnym w takich zawodach jak: kierownik logistyk, sztauer, operator żurawia, czy lifting supervisor (osoba nadzorująca proces podnoszenia konstrukcji).

Zostaw komentarz

Strona główna » Orlen Neptun sfinansuje instalacje PV w Świnoujściu