Offshore Wind Flash: Wiatraki w Niemczech wykręciły rekord produkcji; Motor Oil i Terna Energy łączą siły w Grecji | 29.01.2025

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

W dzisiejszym przeglądzie najważniejszych informacji z globalnego rynku offshore wind piszemy m.in. o propozycjach niemieckiej branży na rzecz optymalizacji rozwoju projektów morskich. Wiatraki na Morzu Północnym i Bałtyckim wykręciły rekordową produkcję, o czym poinformował operator OSP Tennet. Z kolei Terna Energy należąca do grupy Masdar łączy siły z Motor Oil na greckim rynku. Więcej w przeglądzie Offshore Wind Flash.

NIEMCY | Rekordowa produkcja energii z morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym w 2024 roku

TenneT, operator systemu przesyłowego, przekazał w 2024 roku około 20,8 TWh energii wiatrowej z niemieckiej części Morza Północnego do systemu lądowego, co stanowi wzrost o 8% w porównaniu z rokiem 2023 (19,24 TWh). Wyprodukowana energia może zaspokoić roczne zapotrzebowanie około 6,5 miliona gospodarstw domowych. Udział energii z Morza Północnego w całkowitej produkcji energii wiatrowej w Niemczech utrzymał się na poziomie około 14% przy całkowitej produkcji wynoszącej 150 TWh. Maksymalna moc osiągnięta przez morskie farmy wiatrowe w 2024 roku wyniosła 6 291 MW (14 lipca). Łączna moc zainstalowana na Morzu Północnym na koniec 2024 roku wynosiła 7 387 MW, przy zdolności przesyłowej TenneT wynoszącej 8 032 MW. Dodatkowo, farmy na Morzu Bałtyckim o mocy 1 828 MW wyprodukowały 4,89 TWh, co daje łączną produkcję offshore w Niemczech na poziomie 25,7 TWh

NIEMCY | BWO i BDEW proponują optymalizację rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Niemieckie stowarzyszenia branżowe BWO i BDEW przedstawiły 15 rozwiązań na rzecz optymalizacji inwestycji w morską energetykę wiatrową. Wśród kluczowych rekomendacji znajdują się: zwiększenie nacisku na efektywność produkcji energii przy planowaniu obszarów morskich, dostosowanie kolejności rozbudowy przyszłych farm wiatrowych, pogodzenie różnorodności interesariuszy z ekonomią skali poprzez obszary o mocy 1 GW, zwiększenie odległości między turbinami, redukcja wake effect poprzez transgraniczne planowanie obszarów, umożliwienie dalszej eksploatacji farm wiatrowych i systemów przyłączeniowych po pierwotnym okresie użytkowania oraz wzmocnienie łańcuchów dostaw i infrastruktury portowej. Propozycje mają na celu zwiększenie efektywności rozwoju sektora, redukcję kosztów oraz rozwiązanie problemów związanych z wąskimi gardłami w łańcuchu dostaw i ratownictwem na morzu.

WIELKA BRYTANIA/NORWEGIA | TGS pozyskał kontrakt na badania dla morskiej farmy wiatrowej w Wielkiej Brytanii

TGS, wiodący dostawca danych i analiz energetycznych, otrzymał kontrakt na przygotowanie charakterystyki obszaru morskiego pod farmę wiatrową na brytyjskim szelfie kontynentalnym. Projekt o czasie trwania około 60 dni ma rozpocząć się w pierwszym kwartale 2025 roku. Do badań zostanie wykorzystany statek Ramform Vanguard wyposażony w ultra-wysokiej rozdzielczości (UHR-3D) linie pomiarowe, które umożliwiają szczegółowe mapowanie płytkiej struktury podpowierzchniowej na potrzeby rozwoju farm wiatrowych. Technologia ta zapewnia wysoką rozdzielczość przestrzenną i czasową danych sejsmicznych, co pozwala klientom na podejmowanie decyzji w oparciu o dokładne dane geologiczne przy planowaniu farm wiatrowych.

GRECJA | Pierwsza morska farma wiatrowa w Grecji powstanie we współpracy Motor Oil i Terna Energy

Motor Oil i Terna Energy ogłosiły wspólny rozwój pierwszej morskiej farmy wiatrowej w Grecji. Motor Oil Renewable Energy (MORE), spółka zależna Motor Oil, nabyła 50% udziałów w spółce „Aioliki Provata Traianoupoleos” należącej do grupy Terna Energy. Projekt pilotażowy o mocy 400 MW zostanie zlokalizowany na obszarze morskim na południe od Aleksandropolis i na północ od Samotraki. Inwestycja, planowana do ukończenia przed końcem dekady, będzie pionierskim przedsięwzięciem w ramach Krajowego Programu Rozwoju Morskich Farm Wiatrowych. Ma ona pokazać korzyści dla gospodarki krajowej i lokalnej oraz zademonstrować możliwość harmonijnego współistnienia farm wiatrowych z sektorami żeglugi i turystyki. Terna Energy, spółka zależna grupy Masdar, posiada obecnie moc zainstalowaną 1224 MW i planuje osiągnąć 6 GW do końca dekady. Motor Oil poprzez MORE rozwija również znaczące portfolio projektów odnawialnych w Grecji.

NIEMCY | BSH wydaje 5. rozporządzenie dotyczące morskiej energetyki wiatrowej

Federalny Urząd Żeglugi Morskiej i Hydrografii (BSH) wydał piąte rozporządzenie wykonawcze do ustawy o energetyce wiatrowej na morzu (5. WindSeeV). Dokument potwierdza przydatność dwóch obszarów na Morzu Północnym (N-10.1 i N-10.2) na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej o łącznej mocy 2500 MW. Obszary o powierzchni 182 km² znajdują się około 110 km od niemieckiej wyspy Juist i 115 km od holenderskiej wyspy Rottumerplaat. Większy obszar N-10.1 (151 km²) ma pomieścić turbiny o mocy 2000 MW, podczas gdy mniejszy N-10.2 (31 km²) jest przeznaczony dla instalacji o mocy 500 MW. Aukcja na te obszary zostanie przeprowadzona przez Federalną Agencję Sieci (BNetzA) 1 sierpnia 2025 roku. Projekt stanowi kolejny krok w realizacji niemieckiego celu osiągnięcia 70 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej. Wyprodukowana energia będzie mogła zaspokoić zapotrzebowanie wszystkich gospodarstw domowych w Kolonii.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img