Interpelacja poselska. MON odpowiada na obawy o wpływ farm wiatrowych na bezpieczeństwo

W MON działa Zespół Zadaniowy do uzgodnień dotyczących stosowania technicznych środków kompensujących przez inwestorów MFW.

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Ministerstwo Obrony Narodowej odniosło się do interpelacji posłów w sprawie potencjalnego wpływu morskich farm wiatrowych na systemy obronne i bezpieczeństwo kraju. Interpelacja, złożona przez grupę posłów z Dariuszem Stefaniukiem na czele, została zainspirowana niedawną decyzją Szwecji o wstrzymaniu rozwoju projektów offshore wind ze względów bezpieczeństwa narodowego.

Sekretarz Stanu w MON, Paweł Bejda, w odpowiedzi podkreślił, że polski model rozwoju morskiej energetyki wiatrowej uwzględnia kwestie bezpieczeństwa już na poziomie ustawowym. Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie morskim z 2011 roku, budowa i eksploatacja morskich farm wiatrowych musi być realizowana z uwzględnieniem potrzeb obronnych państwa. Co istotne, na inwestorów nałożono obowiązek kompensacji ewentualnego negatywnego wpływu instalacji na systemy obronne.

W resorcie obrony funkcjonuje specjalny Zespół Zadaniowy, który nadzoruje i dostosowuje ustalenia dotyczące technicznych środków kompensujących stosowanych przez inwestorów farm wiatrowych. MON zapewnia, że dokłada wszelkich starań, aby wspierać transformację energetyczną kraju przy jednoczesnym zachowaniu pełnej funkcjonalności systemów obronnych.

Mając świadomość ogromnego wpływu MFW na rozwój gospodarki energetycznej kraju oraz konieczność inwestycji państwa w systemy czystej energii odnawialnej, resort obrony narodowej dokłada wszelkich możliwych starań, by wspierać główny kierunek transformacji energetycznej Polski przy jednoczesnym braku uszczerbku dla konstytucyjnych zadań realizowanych przez Siły Zbrojne RP – wyjaśnia Bejda.

Interpelacja poselska zwracała szczególną uwagę na doświadczenia Szwecji, gdzie badania wykazały możliwość zakłócania przez farmy wiatrowe wojskowych czujników radarowych, co mogłoby utrudnić wykrywanie zagrożeń. Posłowie pytali między innymi o analizy wpływu farm na systemy radarowe, możliwość wstrzymania budowy farm w strategicznych lokalizacjach oraz współpracę międzynarodową w tym zakresie.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje

- REKLAMA -spot_img