NKT z konsorcjum firm dostarczy system kabli dla Baltic Power

Globalny producent kabli NKT z siedzibą w Danii podpisał zamówienie na system kablowy dla projektu morskiej elektrowni wiatrowej Baltic Power, realizowanej przez inwestorów Orlen oraz Northland Power.

Producent informował w czerwcu br., że jest w trakcie realizacji kontraktu na dostawę kabli eksportowych dla MFW Baltic Power.

-Jesteśmy dumni, że możemy wspierać rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim dzięki zamówieniu dla Baltic Power. Projekt jest ważnym krokiem w przejściu Polski na OZE i cieszymy się, że możemy wykorzystać nasze doświadczenie, aby wesprzeć rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – mówi Lukas Sidler, wiceprezes wykonawczy i szef działu HV Solutions w Kolonii, gdzie NKT wyprodukuje morskie kable energetyczne.

NKT zapewni system kablowy dla Baltic Power w konsorcjum z dwoma partnerami. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, za projekt i produkcję morskiego kabla eksportowego odpowiada NKT, z kolei kable wewnętrzne oraz eksportowe na odcinku lądowym dostarczy polska firma z międzynarodowym doświadczeniem – Tele-fonika Kable wspólnie z JDR Cable Systems.

Wartość kontraktu to ponad 120 mln euro (ponad 110 mln euro przy standardowych cenach metali). Kontrakt NKT obejmuje dokładnie system kabli elektroenergetycznych wysokiego napięcia 230 kV AC XLPE w czterech obwodach po ok. 32 km składających się na łączną długość ok. 130 km.

Baltic Power będzie jedną z pierwszych morskich farm wiatrowych rozwijanych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Będzie zlokalizowana 23 km od lądu oraz wyposażona w 76 turbin wiatrowych, które zapewnią moc do 1,2 GW. Inwestor chce uruchomić farmę wiatrową w 2026 r.

Zostaw komentarz

Strona główna » NKT z konsorcjum firm dostarczy system kabli dla Baltic Power