Firma Nexans, światowy lider w dziedzinie produkcji kabli i systemów kablowych, ogłosiła wprowadzenie nowej usługi recyklingu i odzysku kabli o nazwie Cableloop. Ta inicjatywa jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną i nowe produkty kablowe oraz potencjalne niedobory surowców, w tym miedzi.
Cableloop obejmuje zbiórkę odpadów kablowych, transport do centrum recyklingu oraz przetwarzanie odpadów na surowce wtórne. Nexans stawia sobie ambitny cel, aby do 2030 r. wykorzystywać minimum 30% miedzi pochodzącej z recyklingu w produkcji kabli. Firma już teraz przetwarza ponad 40 tys. ton własnych odpadów produkcyjnych rocznie. Dzięki nowemu rozwiązaniu Nexans planuje zebrać ponad 800 ton zużytych kabli do 2025 r. pozyskanych z ekosystemu przemysłowego oraz od swoich partnerów zajmujących się instalacją i dystrybucją sprzętu elektrycznego we Francji i Europie
Europie proces sortowania i odzyskiwania kabli jest częściowo realizowany za pośrednictwem spółki joint venture RecyCâbles utworzonej z Suez w Noyelles-Godault (północno-zachodnia Francja)
Guillaume Teixeira, dyrektor zarządzający Nexans France, podkreślił znaczenie modelu obiegu zamkniętego w strategii firmy jako odpowiedzi na niedobór zasobów. Firma współpracuje również z kluczowymi partnerami branżowymi, takimi jak Equans, Rexel i Sonepar, aby promować gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ).
Nexans jest także członkiem założycielem Valobat, organizacji ekologicznej skupiającej blisko 50 wiodących firm produkujących materiały budowlane, zaangażowanych w zarządzanie odpadami z sektora budowlanego.
Nexans jest zaangażowany w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Europie. Podmorskie kable, potrzebne do przesyłu energii z morskich farm wiatrowych na ląd, stały się już jednym z wąskich gardeł europejskiego łańcucha dostaw. W obszarze Starego Kontynentu produkuje je tylko kilka dużych firm. Są to przede wszystkim francuski Nexans, duński NKT, włoski Prysmian i brytyjski JDR Cables. Ta ostatnia od 2017 r. należy do polskiej Grupy TELE-FONIKA Kable SA.
Nexans stale inwestuje w kablowce, czyli statki specjalistyczne do instalacji podmorskich systemów kablowych. W czerwcu 2021 r. do floty dołączyła jednostka CLV Nexans Aurora – najnowocześniejszy na świecie kablowiec o ładowności 10 000 ton. Obecnie w budowie są jednostki jak Nexans Electra, których elementy powstają w Polsce.