Łotwa rozmawia z Niemcami o inwestycjach w morskie farmy wiatrowe

Współpraca w obszarze energetyki odnawialnej, a w szczególności morskiej energetyki wiatrowej, była jednym z głównych tematów rozmowy szefów dyplomacji Łotwy i Niemiec.

Łotewski minister spraw zagranicznych Krišjānis Kariņš podczas spotkania ze swoją niemiecka odpowiedniczką Annaleną Baerbock w Berlinie poinformował, że Ryga jest otwarta na niemieckie inwestycje zarówno w sektorze innowacji jak i energii odnawialnej, zwłaszcza w morskie farmy wiatrowe.

Łotwa wspólnie z Estonią rozwija projekt morskiej farmy wiatrowej Elwind. Instalacja o mocy 500-1000 MW ma powstać ok. 15- 20 km od wybrzeża Kurzeme, na obszarze morskim leżącym naprzeciwko Pävilosta. Budowa miałabyś rozpocząć w latach 2027-2030. Celem Łotwy i Estonii jest osiągnięcie rocznej produkcji energii elektrycznej z OZE na poziomie od około 3 do 3,5 TWh (w oparciu o średni roczny współczynnik wydajności równy 40%).

Jak informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl, pod koniec października doszło do spotkania ministrów energii Łotwy i Litwy, w trakcie którego rozmawiali m.in. o wzmocnieniu współpracy w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.

Zostaw komentarz

Strona główna » Łotwa rozmawia z Niemcami o inwestycjach w morskie farmy wiatrowe