Król Danii z wizytą w Polsce. Odwiedzi Szczecin  

W dniach 31 stycznia-2 lutego 2024 r. z wizytą w Polsce będzie przebywał Fryderyk X, król Danii, który będzie przewodniczył misji handlowej duńskich firm do naszego kraju. Głównymi tematami rozmów będą efektywność energetyczna, rolnictwo przyjazne klimatowi oraz biogaz. Fryderyk X odwiedzi również Szczecin, gdzie Vestas buduje dwie fabryki komponentów dla morskich farm wiatrowych. 

Nad Wisłę w towarzystwie króla przylecą przedstawiciele 38 duńskich firm, a także minister spraw zagranicznych Lars Løkke Rasmussen, minister klimatu, energii i usług komunalnych Lars Aagaard oraz minister żywności, rolnictwa i rybołówstwa – Jacob Jensen.

Król Danii w Warszawie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz Marszałkami Sejmu i Senatu. Ponadto, Fryderyk X weźmie udział w uroczystej zmianie warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Głównym celem wizyty jest jednak współpraca handlowa. Władca Danii odwiedzi również Szczecin. Wizyta skupi się na morskiej energetyce wiatrowej i rozwoju portów.

Przypomnijmy, że duńskie spółki są zaangażowane w budowę morskich farm wiatrowych w Polsce w tym m.in. Vestas i Ørsted. W Szczecinie Vestas zbuduje zakład, w którym będą montowane gondole i piasty turbin. Elementy produkowane w szczecińskiej fabryce trafią zarówno na rynek polski, jak i rynki globalne. Uruchomienie zakładu zaplanowano na 2025 r. W połowie stycznia spółka ogłosiła plany budowy fabryki łopat dla sektora offshore wind, której uruchomienie miałoby nastąpić w 2026 r. Dzięki powstaniu tych dwóch zakładów powstanie ponad 1700 bezpośrednich miejsc pracy.

Projekt morskiej farmy wiatrowej Grupy Orlen i Northland Power wykorzysta 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW firmy Vestas, których elementy będą produkowane we wspomnianej fabryce montażowej gondoli w Szczecinie. Ponadto, warto przypomnieć, że Vestas kupił przedsiębiorstwo ST3 Offshore.

Z kolei duńska spółka Ørsted wspólnie z PGE Polską Grupą Energetyczną realizuje projekt morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3, które utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. Energia z tych instalacji będzie mogła zasilić prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce. Budowa Baltica 2 i Baltica 3 ma zostać zakończona odpowiednio w 2027 i 2029 r.

Zostaw komentarz

Strona główna » Król Danii z wizytą w Polsce. Odwiedzi Szczecin