CMEW Politechniki Gdańskiej wkrótce zyska stanowisko do testowania turbin wiatrowych

Trwa produkcja konstrukcji wsporczej dla stanowiska testowego łopat turbin wiatrowych, która zostanie zainstalowana w Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej – poinformował dr hab. inż. Marcin Łuczak, dyrektor Centrum.

Konstrukcja została w całości zaprojektowana przy użyciu narzędzi Simcenter projektu Siemens Digital Industries Software, które służą do prognozowania działania konstrukcji mechanicznych produktów w wielu domenach fizyki, zmniejszając tym samym zależność od fizycznych prototypów. Pozwalają również usprawnić złożone analizy wielodomenowe dzięki zintegrowanym narzędziom do symulacji.

Jak informowaliśmy na łamach OffshoreWindPoland.pl, dr hab. Łuczak realizuje projekt ,,Bezprzewodowy system monitorowania stanu łopat turbiny wiatrowej”. Demonstruje on system wykrywania i monitorowania uszkodzeń łopat turbiny wiatrowej w oparciu o bezprzewodowe czujniki o niskim zużyciu energii. Równolegle do zbierania sygnałów z czujników jest tworzony numeryczny model łopaty, zdolny do przeprowadzania symulacji w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Połączenie obu technologii daje w efekcie funkcjonalnego cyfrowego bliźniaka łopaty. Taki system daje wyjątkową możliwość optymalizacji decyzji dotyczących eksploatacji i konserwacji. Cyfrowy bliźniak umożliwia przejście na konserwację predykcyjną i obniżenie kosztów eksploatacji i utrzymania.

Źródło: Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej

Zostaw komentarz

Strona główna » CMEW Politechniki Gdańskiej wkrótce zyska stanowisko do testowania turbin wiatrowych