KE zatwierdziła wart 193 mln euro system wsparcia dla litewskiego offshore wind

Litewski system wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej został zatwierdzony przez Komisję Europejską zgodnie z tymczasowymi ramami pomocy państwa na wypadek kryzysu. Celem jest wsparcie środków w sektorach istotnych dla przyspieszenia transformacji przyjętych w dniu 9 marca 2023 r.

Projekt morskiej elektrowni wiatrowej o mocy 700 MW, który otrzyma wsparcie, zostanie wyłoniony w drodze konkurencyjnej procedury aukcyjnej dla wskazanego obszaru Morza Bałtyckiego. Wsparcie zostanie udzielone w formie 15-letniego kontraktu różnicowego (CfD).

W lipcu br. Litwa ogłosiła wstępne rozstrzygnięciu pierwszej aukcji. Jak informował offshorewindpoland.pl najwyższą ofertę w wysokości 20 mln euro złożył inwestor Ignitis Renewables wspólnie z Ocean Winds. Zgodnie z zapowiedziami Litewskiej Krajowej Rady Regulacji Energetyki (NERC) ostateczny zwycięzca przetargu ma zostać ogłoszony na początku trzeciego kwartału 2023 r., po zakończeniu weryfikacji pod kątem zgodności z interesami bezpieczeństwa narodowego. Litwini zastosowali model tzw. licytacji negatywnej polegającej na tym, że inwestorzy wskazują, ile są w stanie zapłacić za prawo do budowy farmy o mocy 700 MW, która ma powstać do 2030 r. Co istotne w aukcji nie wskazano wysokości wsparcia czy cen gwarantowanych za energię wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej.

Po zakończeniu procedury kontroli interesów bezpieczeństwa narodowego, Ignitis Renewables i Ocean Winds będą zobowiązane do utworzenia spółki. Następnie otrzyma ona pozwolenie na rozwój i eksploatację oraz prawo do korzystania z obszaru morskiego przez 41 lat.

W 2023 r. Litwini zamierzają przeprowadzić jeszcze jedną aukcję. Tym razem w oparciu o zatwierdzony przez KE system wsparcia oparty o kontrakt różnicowy. Inwestorzy będą mogli licytować gwarantowaną cenę energii na poziomie od 64,31 do 107,18 euro/MWh, o czym informowaliśmy TUTAJ. https://offshorewindpoland.pl/vert-zatwierdza-ceny-transakcyjne-dla-drugiej-aukcji-offshore-wind/

Litwa planuje dwie morskie farmy wiatrowe o mocy około 1,4 GW, które mają zostać uruchomione w wyłącznej strefie ekonomicznej Republiki Litewskiej na Morzu Bałtyckim w pobliżu Połągi w 2028 r. Dwie instalacje będą generować do 6 TWh bezemisyjnej energii elektrycznej rocznie, co zaspokoi nawet połowę obecnego zapotrzebowania Litwy na energię elektryczną, a także przyciągnie prawie 3 mld euro inwestycji i stworzy co najmniej 1300 nowych miejsc pracy.

Źródło: Komisja Europejska, własne

Zostaw komentarz

Strona główna » KE zatwierdziła wart 193 mln euro system wsparcia dla litewskiego offshore wind