Gróbarczyk: Za parę dni rozpoczynamy budowę portu instalacyjnego

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował, że za parę dni rusza budowa portu instalacyjnego w Świnoujściu. Inwestycję realizuje polski koncern Orlen, a głównym wykonawcą części lądowej jest także polska firma – Budimex.

Przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury podkreślił w studiu TVP Info, że morska energetyka wiatrowa jest istotna dla bezpieczeństwa energetycznego.

-W Świnoujściu powstanie port offshore’owy. Będziepełnił rolę niezwykle ważną, stamtąd rozpocznie się ekspansja w ramach energetyki wiatrowej – powiedział w niedzielę w programie „Gość Wiadomości”.

Dodał, że inwestycja stwarza alternatywę „taką, jakiej nie było”. Gróbarczyk wskazał, że gdyby port nie powstał, „trzeba by było korzystać z infrastruktury nie naszej, duńskiej, niemieckiej”.

Budowa portu instalacyjnego w Świnoujściu

Na łamach portalu OffshoreWindPoland.pl informowaliśmy, że 2 października 2023 r. została wydana decyzja Wojewody Zachodniopomorskiego w sprawie pozwolenia na budowę portu instalacyjnego do obsługi morskich farm wiatrowych w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Budowa zdolności przeładunkowej portu morskiego w Świnoujściu do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej”.

Nabrzeża i place składowe portu pozwolą na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy 15 MW i większych. Terminal posłuży w pierwszej kolejności do realizacji projektu Baltic Power, następnie będzie wspierał realizację projektów innych deweloperów oraz kolejnych inwestycji Grupy Orlen na Bałtyku. Szacuje się, że powstanie ok. 100 miejsc pracy przy budowie portu instalacyjnego.

Przypomnijmy, że za lądową część portu odpowiada Orlen, natomiast za morską – Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ). We wrześniu br. dowiedzieliśmy się, że Grupa Orlen wyłoniła wykonawcę lądowej części terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Została nim spółka Budimex. Docelowo terminal umożliwi instalację ponad 80 morskich turbin wiatrowych rocznie i będzie w stanie obsłużyć projekt Baltic Power i inne planowane inwestycje wiatrowe. 

Źródło: TVP Info, własne

Zostaw komentarz

Strona główna » Gróbarczyk: Za parę dni rozpoczynamy budowę portu instalacyjnego