Przy okazji wrześniowego Dnia Mieszkańca Ustki PGE Baltica zorganizowała stoisko informacyjne, na którym przedstawiciele firmy odpowiadali na pytania o jej inwestycje – morską farmę wiatrową Baltica 2 i budowaną w usteckim porcie bazę operacyjno-serwisową.
Biorący udział w spotkaniach ustczanie mieli możliwość zapoznania się z dokumentacją projektu Baltica 2 udostępnionej w formie papierowej. Na stanowisku PGE Baltica można było zobaczyć makietę zabudowań przyszłej bazy operacyjno-serwisowej i zapoznać się z ulotką o inwestycji portowej w Ustce.
Spółka poinformowała z wyprzedzeniem lokalną społeczność o planowanym stoisku informacyjnym na wydarzeniu oraz o ujawnionych dokumentach dostępnych na stronach internetowych. Plakaty informacyjne zapowiadające obecność PGE Baltica podczas Dnia Mieszkańca rozwieszono w Urzędzie Miasta, Bibliotece Miejskiej, Domu Kultury, a także na terenie Zespołu Szkól Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce. Opublikowano je w lokalnych mediach społecznościowych, a w lokalnej telewizji TV Słupsk pojawiła się informacja o opublikowanych dokumentach projektowych i obecności przedstawicieli inwestora na Dniu Mieszkańca Ustki.
Eksperci PGE Baltica odpowiadali na pytania o terminy budowy bazy i aktualny stan prac przygotowawczych. Dużo pytań dotyczyło zatrudnienia w bazie, prowadzonych rekrutacji, przewidzianych stanowisk i potrzebnych kwalifikacji. Mieszkańców odwiedzających stanowisko PGE Baltica interesowały też rozmiary turbin, ich lokalizacja na morzu i terminarz budowy. Na pytania mieszkańców odpowiadali specjaliści, w tym zespół zajmujący się działaniami komunikacyjnymi związanymi z inwestycją. Na miejscu obecni byli również przedstawiciele zespołu portowego PGE Baltica, w tym kierownik projektu odpowiedzialny za realizację bazy operacyjno-serwisowej w Ustce, a także przedstawiciele zespołu zajmującego się ochroną środowiska.
Aktualnie trwa przetarg na generalnego wykonawcę, czyli firmę, która zbuduje bazę. To ona poprzez zatrudnianych podwykonawców będzie poszukiwać specjalistów do pracy. Już w samej bazie powstanie ok. 100 miejsc pracy. Część z nich przeznaczona będzie dla techników-serwisantów z odpowiednimi kwalifikacjami, część dla pracowników administracyjnych, a część dla pracowników obsługujących np. magazyn z częściami zamiennymi.
Bliżej terminu oddania usteckiej bazy do użytku zainteresowani mogą szukać ogłoszeń rekrutacyjnych nie tylko na stronach internetowych PGE Baltica, ale także na stronach podwykonawców – firm realizujących usługi serwisowe. Turbiny dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 dostarczy firma Siemens Gamesa i ona również będzie zatrudniać serwisantów do prac przy turbinach swojej produkcji.
Morska farma wiatrowa Baltica 2, pierwsza taka elektrownia PGE, będzie serwisowana z bazy operacyjno-serwisowej w Ustce. Składać się będzie ze 107 turbin o mocy 14 MW każda. Zajmie obszar ok. 190 km kw., a odległość od plaży do najbliższej turbiny wyniesie ok. 40 km. Prace przy budowie elektrowni na morzu rozpoczną się w przyszłym roku od przygotowania dna pod konstrukcje wsporcze. Trwa już natomiast budowa części lądowej inwestycji (w gminie Choczewo, powiat wejherowski). Zgodnie z planem w 2027 roku Baltica 2 powinna rozpocząć produkcję prądu.
Źródło: UM Ustka/PGE Baltica