Hitachi Energy i Petrofac dostarczą pakiet stacji przekształtnikowych HVDC

Hitachi Energy, globalny lider technologii energetycznych, oraz Petrofac, dostawca usług dla przemysłu energetycznego, zostały wybrane przez TenneT, holendersko-niemieckiego operatora systemu przesyłowego, do dostarczenia pakietu morskich i lądowych stacji przekształtnikowych HVDC oraz związanej z nimi infrastruktury w celu przyspieszenia integracji źródeł energii odnawialnej z europejskimi sieciami energetycznymi na masową skalę.

Hitachi Energy i Petrofac otrzymały wieloletnią umowę ramową w ramach programu TenneT dotyczącego morskiej energii wiatrowej – „2GW Program”, opartego na technologii wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC), której pionierem jest Hitachi Energy.

Umowa obejmuje wstępne zobowiązanie do wdrożenia sześciu rekordowych systemów integracji źródeł energii odnawialnej, z których pięć połączy morskie farmy wiatrowe z siecią holenderską, a szósty ‒ z niemiecką. Każdy z tych systemów przyłączeniowych ma moc 2 GW i poziom napięcia 525 kilowoltów (kV) – co jest światową nowością dla morskiej energetyki wiatrowej.

Ta umowa ramowa jest największą w historii Hitachi Energy. Spółka dostarczy stacje przekształtnikowe HVDC Light®, które konwertują prąd przemienny (AC) na stały (DC) na morzu i DC na AC na lądzie. Petrofac zajmie się projektowaniem, zaopatrzeniem, budową i instalacją (tzw. EPCI) platform morskich oraz elementów lądowych stacji przekształtnikowych.

Pierwszy kontrakt, w ramach projektu Ijmuiden Ver Alpha, został przyznany od razu po podpisaniu porozumienia. Drugi, dla Nederwiek 1, ma zostać przyznany jeszcze w tym roku. Zakres porozumienia obejmuje również zamówienia do projektów Doordewind 1, Doordewind 2, Nederwiek 3 i LanWin5, które mają zostać przyznane w okresie 2024-2026 roku.

‒ Ten innowacyjny model biznesowy wyznaczy kierunek integracji ogromnej ilości morskiej energii wiatrowej i wytycza wizję przyszłości. Już teraz zatrudniamy pracowników, aby zwiększyć nasze globalne możliwości dostaw i skutecznie realizować te oraz inne zamówienia – powiedział Niklas Persson, dyrektor zarządzający biznesem Stacji i Systemów Elektroenergetycznych w Hitachi Energy.

Źródło: Hitachi Energy

Zostaw komentarz

Strona główna » Hitachi Energy i Petrofac dostarczą pakiet stacji przekształtnikowych HVDC