Polenergia kontynuuje prace rozwojowe w segmencie morskich farm wiatrowych

Największa polska prywatna grupa energetyczna Polenergia przedstawiła skonsolidowany raport za 2022 rok. Mimo bardzo trudnego roku, przychody Polenergii ze sprzedaży były o ponad 77% wyższe niż w roku 2021. Inwestor prowadzi dalsze prace nad projektami morskich farm wiatrowych.

Dr Michał Michalski, Prezes Zarządu Polenergii, wskazuje, że W ubiegłym roku wybudowaliśmy lub rozpoczęliśmy budowę 8 projektów wiatrowych i fotowoltaicznych. Ich łączna moc to 278 MW. Oznacza to podwojenie mocy wytwórczych Grupy w stosunku do mocy zainstalowanej na koniec roku 2021. Powyższy wzrost umożliwił nam m.in. uzyskanie historycznie wysokiego wyniku EBITDA segmentu farm wiatrowych.

Projekty wiatrowe

Wynik EBITDA segmentu lądowych farm wiatrowych był wyższy o 140 mln zł w porównaniu do wyniku z roku ubiegłego. To przede wszystkim konsekwencja budowy farm wiatrowych Dębsk (121 MW) i Kostomłoty (27 MW), uwzględnienia w 2022 roku całorocznej produkcji Farmy Wiatrowej Szymankowo (38 MW), która rozpoczęła eksploatację w drugiej połowie 2021 roku oraz wyższych cen sprzedaży energii elektrycznej i zielonych certyfikatów na poziomie segmentu.

Na dzień 31 grudnia 2022 roku Grupa Polenergia prowadziła prace w celu realizacji trzech projektów farm wiatrowych o łącznej mocy 178 MW. Projekt FW Dębsk o mocy 121 MW w październiku 2022 roku uzyskał pozwolenia na użytkowanie, a w styczniu 2023 koncesję na wytwarzanie zielonej energii. W fazie budowy znajdują się projekt farmy wiatrowej Piekło o mocy 13,2 MW oraz projekt farmy wiatrowej Grabowo o mocy 44 MW. Zakończenie budowy obu projektów planowane jest na II połowę 2023 roku.

Kontynuowane są prace rozwojowe w segmencie morskich farm wiatrowych. Grupa posiada 50% udziałów w spółkach MFW Bałtyk I Sp. Z o.o., MFW Bałtyk II Sp. Z o.o. i MFW Bałtyk III Sp. Z o.o. przygotowujących do budowy trzy morskie farmy wiatrowe zlokalizowane na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 3000 MW.

Źródło: Polenergia

Zostaw komentarz

Strona główna » Polenergia kontynuuje prace rozwojowe w segmencie morskich farm wiatrowych