GEOxyz zakończył badania dna morskiego dla projektu Baltica 2 przy użyciu GEO Ocean IV

GEOxyz z sukcesem zakończył badania geofizyczne dla planowanej morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 i trasy kabla eksportowego, wykorzystując swój statek GEO Ocean IV. Badanie to stanowi znaczący kamień milowy w rozwoju projektu i zostało przeprowadzone w ramach badań morskich rozpoczętych w 2023 r.

Projekt morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, realizowany we współpracy PGE i Ørsted, ma na celu wykorzystanie potencjału energii wiatrowej z lokalizacji położonej około 40 km od północnego wybrzeża Polski, w pobliżu Łeby. W latach 2023 i 2024 firma GEOxyz, przy użyciu statku GEO Ocean IV, przeprowadziła kompleksowe badania lokalizacji MFW Baltica 2, w tym powiązanych tras kabli eksportowych. Badania geofizyczne obejmowały takie techniki, jak echosonda wielowiązkowa (MBES), magnetometr (MAG), sonar boczny (SSS) i profilomierz osadów (SBP), aby zapewnić szczegółowe mapowanie i analizę dna morskiego oraz warunków podmorskich.

Grafika: PGE i Ørsted

Zakończenie tych badań w kwietniu 2024 r. stanowi ważny krok w rozwoju MFW Baltica. Dane zebrane podczas tych operacji są obecnie przetwarzane i analizowane, a szczegółowe raporty zostaną przedstawione w późniejszym terminie. Informacje te będą miały kluczowe znaczenie dla kolejnych etapów projektu, zapewniając niezbędny wgląd w środowisko morskie oraz dostarczając informacji do projektowania i instalacji infrastruktury farmy wiatrowej.

Katarzyna Grodzicka, przedstawiciel GEOxyz na Polskę i kraje bałtyckie, wyraziła zadowolenie z postępów projektu i dalszej współpracy z PGE i Ørsted.

– Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować nasze partnerstwo z PGE i Ørsted i przyczyniać się do rozwoju energii odnawialnej w Polsce. Po szeroko zakrojonych działaniach związanych z pozyskiwaniem danych w 2023 roku dla Baltica 2 i Baltica 3, z przyjemnością wróciliśmy na ten obszar, aby kontynuować współpracę w 2024 roku. Koncentrujemy się na dostarczaniu precyzyjnych danych naszym klientom, takim jak PGE i Ørsted, wspierając dalszy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim – stwierdziła Grodzicka.

GEOxyz

GEOxyz to wiodąca, międzynarodowa firma specjalizująca się w badaniach hydrograficznych, geofizycznych, geotechnicznych i topograficznych, badaniach dna morskiego, wsparciu projektów w sektorze energii odnawialnej oraz transferach załóg dla przemysłu przybrzeżnego i morskiego. Poprzez lokalne biura i przedstawicieli na całym świecie, świadczy usługi dla przemysłu morskiego, budownictwa offshore, prac pogłębiarskich, operatorów systemów przesyłowych, instytucji publicznych, firm konsultingowych oraz ośrodków badawczych.

Zespół liczy 700 ekspertów działających na obszarach Morza Bałtyckiego, Północnego i Śródziemnego. GEOxyz dysponuje flotą 30 jednostek, w tym pełnomorskich, przybrzeżnych, mniejszych jednostek śródlądowych oraz bezzałogowych pojazdów nawodnych (USV).

Artykuł powstał we współpracy z

Zostaw komentarz

Strona główna » GEOxyz zakończył badania dna morskiego dla projektu Baltica 2 przy użyciu GEO Ocean IV