Fryderyk X: Polska i Dania to kraje połączone przez morze i wiatr

– Chcemy współpracować w rozwijaniu potencjału leżącego w morskiej energetyce wiatrowej. Mam nadzieję, że ta współpraca wesprze Polskę w odchodzeniu od paliw kopalnych – mówił wczoraj w Szczecinie król Danii Fryderyk X. Podkreślił, że Polska i Dania to kraje połączone przez morze i wiatr.

Według cytowanego przez Polską Agencję Prasową Fryderyka X Polskę i Danię łączy granica morska na Bałtyku, a samo Morze Bałtyckie to kwestia, która „łączy oba kraje w wielu obszarach”.  W tym kontekście wskazał na wyzwania przed jakimi stoi świat, związane ze zmianami klimatu i koniecznością odchodzenia od energetyki opartej na surowcach kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii.  Fryderyk X zwrócił uwagę na współpracę między Polską a Danią w obszarze energetyki. Przypomniał, że nasze kraje z sukcesami współpracowały już przy budowie gazociągu Baltic Pipe, a obecnie rozwijają współpracę w obszarze morskich farm wiatrowych.

Władca Dani wyraził nadzieję, że polskie i duńskie firmy będą dalej skupiać się na OZE, co m.in. pozwoli wesprzeć Polskę w osiągnięciu celu odejścia od paliw kopalnych w przewidywalnej przyszłości. Przebywający z wizytą w Szczecinie Fryderyk X zadeklarował, że Dania chce współpracować w wykorzystaniu tego olbrzymiego potencjału przemysłu wiatrowego, jaki posiada Pomorze Zachodnie.

Podczas trwającej od 31 stycznia wizyty króla Fryderyka X w naszym kraju ministrowie klimatu Polski i Danii we wspólnym stanowisku wyrazili chęć dalszego wzmacniania dwustronnego partnerstw w obszarze energii i klimatu, w tym w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Polska i Dania zapowiedziały, że będą kontynuować wysiłki na rzecz jeszcze większego wykorzystania jej potencjału w regionie Morza Bałtyckiego. Jak wynika z treści dokumentu ma być to możliwe dzięki intensyfikacji rozwoju projektów offshore wind, niezbędnej infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej, w tym połączeń międzysystemowych przy jednoczesnym usuwaniu ,,wąskich gardeł”. 

Jak informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl dzisiaj Fryderyk X weźmie udział też w m.in. w symbolicznej ceremonii otwarcia Vestas ST3 w fabryce turbin Vestas Offshore. Wmurowany zostanie kamień węgielny pod nową offshore fabrykę Vestas z udziałem króla oraz m.in. ministra klimatu, energii i dostaw, Larsa Aagaarda. Nowa fabryka, która będzie produkować łopaty do morskich turbin wiatrowych, ma być gotowa w 2026 r. i w dłuższej perspektywie stworzy w okolicy ponad 1000 miejsc pracy.

Źródło: Polska Agencja Prasowa/własne 

Zostaw komentarz

Strona główna » Fryderyk X: Polska i Dania to kraje połączone przez morze i wiatr