Komisja Europejska wybrała 85 innowacyjnych projektów zeroemisyjnych, które otrzymają łącznie 4,8 miliarda euro dotacji z Funduszu Innowacyjnego. Jest to największa jak dotąd pula środków przyznana w ramach tego programu, który działa od 2020 roku.
Wybrane projekty, które zostaną uruchomione przed 2030 rokiem, zlokalizowane są w 18 krajach europejskich. W ciągu pierwszych dziesięciu lat funkcjonowania mają one przyczynić się do redukcji emisji o około 476 milionów ton ekwiwalentu CO2.
Wśród zakwalifikowanych inicjatyw znalazł się projekt WINDPL (Sustainable manufacturing facility for XXL offshore wind towers), koordynowany przez firmę Windar Polska sp. z o.o. Te wielkoskalowe przedsięwzięcie zakłada stworzenie w Polsce zrównoważonego zakładu produkcyjnego wież do morskich farm wiatrowych typu XXL. Inwestycja ma kluczowe znaczenie dla rozwoju sektora energetyki wiatrowej w kraju.
Dofinansowane inicjatywy obejmują szeroki zakres sektorów, w tym przemysł energochłonny, odnawialne źródła energii, magazynowanie energii, zarządzanie emisjami CO2 w przemyśle, zeroemisyjną mobilność (w tym transport morski i lotniczy) oraz budownictwo.
Szczególny nacisk położono na projekty zgodne z Ustawą o Przemyśle Zeroemisyjnym (NZIA). Wspierane będą inwestycje w produkcję komponentów dla energetyki wiatrowej i słonecznej, rozwój technologii pomp ciepła, produkcję elektrolizerów i ogniw paliwowych, a także technologie magazynowania energii oraz rozwój łańcucha wartości w sektorze baterii.
Wybrane projekty przyczynią się między innymi do stworzenia w UE mocy produkcyjnych o wartości 3 GW w sektorze fotowoltaiki oraz 9,3 GW w produkcji elektrolizerów. W segmencie transportu projekty będą wspierać produkcję 525 kilton odnawialnych paliw rocznie.
Kolejny nabór wniosków w ramach Funduszu Innowacyjnego zostanie ogłoszony na początku grudnia 2024 roku. Fundusz, zasilany przychodami z systemu handlu emisjami UE, dysponuje szacowanym budżetem 40 miliardów euro na lata 2020-2030.
Fabryka w Szczecinie
W szczecińskim porcie, na Ostrowie Grabowskim, rozpocznie się wkrótce budowa nowoczesnej fabryki wież i masztów wiatrowych. Inwestorem jest hiszpańska firma Windar Renovables, lider w branży offshore. Inwestycja zlokalizowana będzie na 17-hektarowej działce. Fabryka, która powstanie w Polsce, ma kluczowe znaczenie dla rozwoju energetyki wiatrowej w Europie.
Pozwolenie na budowę wydano 3 września 2024 r., o czym informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Główne pozwolenie udało się uzyskać w imponującym – jak wskazuje firma Industria – czasie 50 dni, przed terminem ustawowym. Planowane rozpoczęcie działalności fabryki przewidziano na pierwszą połowę 2026 r.
Na terenie zakładu znajdzie się budynek główny z czterema liniami produkcyjnymi przeznaczonymi do wytwarzania wież wiatrowych, magazyn surowców oraz hale montażowe komponentów wewnętrznych. Dodatkowo powstanie parking na 100 miejsc oraz drogi dojazdowe. Fabryka będzie specjalizować się w produkcji wież wiatrowych o niestandardowych średnicach.