Morska energetyka wiatrowa. Inauguracja X i zakończenie VIII edycji studiów podyplomowych

Jesień 2024 r. to początek jubileuszowej X i koniec VIII edycji studiów podyplomowych na kierunku morska energetyka wiatrowa na Politechnice Gdańskiej. Podczas dwóch semestrów słuchacze zdobywają wiedzę o morskiej energetyce wiatrowej. Studia organizowane są przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. – Studia działają już od pięciu lat. Morska Energetyka Wiatrowa i Pomorze będą związane ze sobą przez długie lata – mówi prof. dr hab. inż. Dariusz Mikielewicz, prorektor Politechniki Gdańskiej ds. nauki.

Rozwojem morskiej energetyki wiatrowej Politechnika Gdańska zajmuje się już od 2019 r., kiedy to zaczęła kształcić kadrę potrzebną do pracy w morskiej energetyce wiatrowej.

– Jako pierwsza uczelnia w Polsce PG uruchomiła studia o tej tematyce. Studia prowadzą najlepsi specjaliści w branży, którzy pracują zarówno w Polsce, jak i za granicą – zaznaczył dr hab. inż. Marek Dzida, prof. PG kierownik studiów, pełnomocnik rektora ds. gospodarki morskiej.

– Wyzwań jest wiele i musimy dostosować się do tych zarówno produkcyjnych, jak i menadżerskich. Nawiązujemy współprace z różnymi firmami, na Politechnice Gdańskiej jest także Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej.  Staramy się być na bieżąco w tym obszarze i rozwijać badania naukowe – podkreślił dr hab. inż. Mariusz Deja, prof. PG, dziekan WIMiO.

Energetyka odnawialna to kierunek, w którym będą szanse na rozwój kariery.

– Geografia energetyczna Polski zmienia się – centrum energetyczne ewidentnie przesunie się na Północ, co oznacza więcej perspektyw zatrudnienia – podkreślił Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego

– My nie walczymy o to, by wybudować farmę w ciągu dwóch, trzech lat. Istotna jest obsługa tego, co zostanie wybudowane. Potrzebujemy wysokiej kadry menadżerskiej. X edycja studiów podyplomowych jest doskonałym przykładem, że ta kadra powstaje tutaj –  mówił Sławomir Staszak, prezes Energa S.A.

List od Bartosza Fedurka, prezesa zarządu spółki PGE Baltica, przeczytała Alicja Wąsowicz, dyrektor Departamentu Zakupów i Administracji w firmie.

„To wyjątkowe wydarzenie jest dowodem na nieustanny rozwój i znaczenie tego kierunku studiów, który odgrywa kluczową rolę w kształceniu specjalistów energetyki odnawialnej (…). PGE Baltica wspiera system kształcenia, aby zapewnić słuchaczom najwyższy poziom edukacji i przygotować ich do wyzwań, jakie niesie ze sobą przyszłość związana z offshore wind w polskiej części Bałtyku. (…)”.

Zainteresowanie morską energetyką wiatrową stale rośnie – rekrutacja na studia podyplomowe prowadzona jest co semestr. Do tej pory studia ukończyło 420 0sób. Aktualnie trwają edycje IX i X – w sumie we wszystkich edycjach bierze udział 530 słuchaczy.

Studia podyplomowe morska energetyka wiatrowa to odpowiedź na zapotrzebowanie pracodawców na wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie offshore wind. Zajęcia prowadzą eksperci z branży, dzięki czemu absolwenci są świetnie przygotowani do pracy w sektorze energetyki odnawialnej. 

Zostaw komentarz

Strona główna » Morska energetyka wiatrowa. Inauguracja X i zakończenie VIII edycji studiów podyplomowych