Prof. Politechniki Gdańskiej dr hab. inż. Marcin Łuczak poinformował, że stanowisko testowe dla łopat wiatrowych w Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej (CMEW PG) przeszło pomyślnie test integralności systemu.
Przedstawiciel CMEW PG wskazał, że testy udały się na dwa tygodnie przed planowanym terminem.
– Następnym krokiem jest test wstępny w ramach projektu Hybrid Wind realizowany wraz z DLR-Institut für Aeroelastik, Bachmann electronic i Siemens Digital Industries Software – informuje.
W ubiegłym roku informowaliśmy, że rozpoczęła się produkcja konstrukcji wsporczej pod system testowania łopat wiatrowych. Na początku 2024 r. ukończono jego instalację.
Hybrid Wind
Transformacja energetyczna w UE wymaga integracji energetyki wiatrowej przy jednoczesnym dalszym obniżaniu kosztów eksploatacji i konserwacji. Naukowcy skupieni w projekcie HYBRID WIND opracują i zademonstrują system wykrywania i monitorowania uszkodzeń w turbinach wiatrowych poprzez nowe metody hybrydowe, wykorzystujące zaawansowane modelowanie przewidywania uszkodzeń komponentów poprzez tworzenie cyfrowych bliźniaków.
HYBRID WIND najpierw zbada i opracuje kilka nowatorskich hybrydowych strategii inżynieryjnych w zakresie pomiarów/symulacji/analizy danych, które znacznie poprawią zrozumienie zachowania w czasie rzeczywistym i trybów awarii głównych komponentów turbin wiatrowych w różnych warunkach pogodowych, które zostaną zintegrowane z platformą cyfrową umożliwiającą przeniesienie wielu obecnych fizycznych inspekcji do symulacji DT. Drugim ambitnym celem HYBRID WIND jest zademonstrowanie systemu na działającej turbinie o mocy 2,2 MW, przenosząc konserwację na schematy oparte na prognozowaniu, minimalizując w ten sposób koszty O&M.
Konsorcjum HYBRID WIND łączy najlepszą europejską wiedzę akademicką w zakresie diagnostyki i prognozowania w celu wykrywania awarii wraz z wiodącym na świecie producentem oprogramowania i europejskimi firmami, które chcą wykorzystać te nowo opracowane narzędzia w sektorze energetyki wiatrowej. Eksperci z 11 podmiotów z 4 krajów reprezentują dostawców usług i operatorów WT, zapewniając w ten sposób szczególny nacisk na zasięg rynkowy.
Konstrukcja została w całości zaprojektowana przy użyciu narzędzi Simcenter projektu Siemens Digital Industries Software, które służą do prognozowania działania konstrukcji mechanicznych produktów w wielu domenach fizyki, zmniejszając tym samym zależność od fizycznych prototypów. Pozwalają również usprawnić złożone analizy wielodomenowe dzięki zintegrowanym narzędziom do symulacji.
Rozwój cyfrowego bliźniaka
Jak informowaliśmy na łamach OffshoreWindPoland.pl, dr hab. Marcin Łuczak realizuje też projekt ,,Bezprzewodowy system monitorowania stanu łopat turbiny wiatrowej”. Demonstruje on system wykrywania i monitorowania uszkodzeń łopat turbiny wiatrowej w oparciu o bezprzewodowe czujniki o niskim zużyciu energii. Równolegle do zbierania sygnałów z czujników jest tworzony numeryczny model łopaty, zdolny do przeprowadzania symulacji w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Połączenie obu technologii daje w efekcie funkcjonalnego cyfrowego bliźniaka łopaty. Taki system daje wyjątkową możliwość optymalizacji decyzji dotyczących eksploatacji i konserwacji. Cyfrowy bliźniak umożliwia przejście na konserwację predykcyjną i obniżenie kosztów eksploatacji i utrzymania.