Estonia ogłasza aukcje na morskie farmy wiatrowe

Estoński Urząd Ochrony Konsumentów i Regulacji Technicznych (TTJA) ogłosił dwie aukcje na projekty morskich farm wiatrowych na obszarach Liivi 1 i Liivi 2. Odbędą się one między 7 a 13 grudnia br. oraz 11 a 17 stycznia 2024 r.

Do regulatora wpłynęły od inwestorów wnioski o wydanie pozwolenia na budowę, które zostały przeanalizowane zgodnie z przepisami prawa budowlanego i przekazane do opiniowania przez odpowiednie organy państwa. Wszystkie siedem firm (OÜ Utilitas Wind, Liivi Offshore OÜ, Aker Offshore Wind Europe GmbH, VIRU KEEMIA GRUPP AS, Sunly Wind OÜ, Edel Offshore Wind OÜ i UAB Ignitis Renewables Projektai 6), które złożyło wnioski, zostały zakwalifikowanych do udziału w aukcjach dla obszarów morskich Liivi 1 i Liivi 2. Przy takiej liczbie zgłoszeń estońskie prawo budowlane zakłada obowiązek przeprowadzenia aukcji.

– Cieszymy się, tak dużym zainteresowaniem rozwojem morskich farm wiatrowych. Teraz, gdy wszyscy deweloperzy zostali zakwalifikowani do udziału w aukcjach, możemy przystąpić do ich realizacji. Życzymy uczestnikom wielu sukcesów- powiedziała Kristi Talving, dyrektor generalna TTJA.

Według Tiita Riisalo, Ministra Gospodarki i Technologii Informacyjnych, inwestycje w produkcję energii elektrycznej z OZE nie tylko przyczyniają się do realizacji celów klimatycznych, ale także daje poczucie bezpieczeństwa firmom.

– Przejście na produkcję energii, która jest neutralna dla klimatu, nie tylko wiąże się z obowiązkami, ale może dać nowy impuls do rozwoju naszej gospodarki. Estonia podjęła zdecydowane kroki w kierunku przyspieszenia rozwoju OZE. To jasny sygnał dla naszych firm jak i inwestorów zagranicznych, że Estonia jest krajem, w którym można rozwijać nowoczesny przemysł napędzany zieloną energią – stwierdził.

Pozwolenie na budowę farmy wiatrowej otrzyma ten inwestor, który zaoferuje najwyższą stawkę. Cena wywoławcza wynosi 15 tys. euro za kilometr kwadratowy.

Obszary morskie Liivi 1 i Liivi 2 znajdują się na północny zachód od wyspy Ruhnu. Obszar Liivi 1 ma powierzchnię 77,7 km2, a jego cena wywoławcza to 1 165 500 euro. Z kolei obszar Liivi 2 liczy 114,9 km2, a cena wywoławcza sięga 1 723 500 euro. Aby wziąć udział w aukcji, zakwalifikowani uczestnicy muszą złożyć wniosek o udział w aukcji do TTJA i wpłacić depozyt w wysokości 23 310 euro za obszar Liivi 1 i 34 470 euro za obszar Liivi 2.

Pozwolenie na budowę farmy wiatrowej otrzyma ten inwestor, który zaoferuje najwyższą stawkę i uiści powyższe opłaty. Cena wywoławcza wynosi 15 tys. euro za kilometr kwadratowy. Ponadto, procedury dotyczące uzyskania pozwolenia na budowę i oceny oddziaływania na środowisko rozpoczną się nie później niż w ciągu 90 dni od ogłoszenia zwycięzcy aukcji. Deweloperzy, którzy wygrali aukcje, muszą w ciągu 18 miesięcy przedstawić regulatorowi założenia do oceny oddziaływania na środowisko, a następnie raport oceny oddziaływania na środowisko 24 miesiące po zatwierdzeniu założeń do oceny oddziaływania na środowisko za spełniający wymagania.

Zgodnie z planem na rzecz energii i klimatu (KPEiK) przekazanym przez Estonię do Komisji Europejskiej, do 2030 r. kraj ten ma posiadać 14 morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 7 GW. Mają one odpowiadać za produkcję 26 TWh energii elektrycznej.

Zostaw komentarz

Strona główna » Estonia ogłasza aukcje na morskie farmy wiatrowe