BSSSC rozmawia o rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

22 maja br. odbyło się posiedzenie Konferencji Współpracy Subregionalnej Państw Morza Bałtyckiego (Baltic Sea States Subregional Co-operation) w Poczdamie. W trakcie wydarzenia rozmawiano m.in. o morskiej energetyki wiatrowej. Obrady zarządu BSSSC prowadził marszałek Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

W trakcie wydarzenia przedstawiciele regionu z Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii dyskutowali m.in. o rozwoju bezemisyjnej energii, usprawnieniach w międzynarodowym transporcie, polityce morskiej, transferze innowacji, ale też wspólnych projektach kulturalnych.

Rozmawiano m.in. o rozwoju energetyki wiatrowej na Bałtyku, przypominając w tym kontekście zorganizowaną w Gdańsku konferencję Edu Offshore Wind. Wśród tematów dotyczących gospodarki pojawił się temat usprawnień w międzynarodowym transporcie. Członkowie BSSSC zapoznali się również z planem usuwania niewybuchów z basenu Morza Bałtyckiego.

12-13 września br. w Szczecinie odbędzie się konferencja BSSSC, która w tym roku świętuje swoje 30-lecie. Organizacja zrzesza regiony z 10 państw nadbałtyckich, natomiast członkostwo Rosji zostało zawieszone. W styczniu 2022 r. Województwo Zachodniopomorskie przejęło prezydencję od Województwa Pomorskiego. Marszałek Olgierd Geblewicz pełni funkcję Przewodniczące Zarządu BSSSC. Od stycznia 2024 r. przewodnictwo obejmie niemiecki land Szlezwik-Holsztyn.

Podczas wizyty w Niemczach marszałek Geblewicz spotkał się z premierem Brandenburgii Dietmarem Woidke i rozmawiał o współpracy transgranicznej między regionami, zielonej energetyce i rozwoju gospodarczym. Strona niemiecka akcentowała m.in. terminy realizacji szybkiego połączenia kolejowego Berlin – Szczecin.

Źródło: wzp.pl

Zostaw komentarz

Strona główna » BSSSC rozmawia o rozwoju morskiej energetyki wiatrowej