Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) analizuje zaangażowanie się w budowę statków instalacyjnych dla sektora morskich farm wiatrowych. Katarzyna Frendl, rzeczniczka prasowa ARP poinformowała naszą redakcję, że ARP przewiduje w tym zakresie partnerstwa oraz prowadzi rozmowy.
Na tym etapie nie poinformowano o szczegółowych planach polskiej agencji przemysłowej. ARP od jakiegoś czasu sygnalizuje potrzebę posiadania przez Polskę takich jednostek. Rynek międzynarodowy od kilku lat obserwuje problem związany z ograniczoną dostępnością statków instalacyjnych. Wynika to z dynamicznie rosnącego zapotrzebowania na usługi instalacji morskich wiatraków w skali globalnej.
– Moim zdaniem polska potrzebuje jack-up’a, właściwie dwóch jack-up’ów. ARP w kooperacji z polskim przemysłem stoczniowym prywatnym jest w stanie te jack-up’y zbudować – zapowiadał we wrześniu br. podczas spotkania z mediami wiceprezes spółki zarządu ARP S.A. Jakub Dulski.
ARP stale rozwija swoje zaangażowanie w rynku morskiej energetyki wiatrowej. Obecnie we współpracy z hiszpańskim partnerem buduje fabrykę wież wiatrowych w Gdańsku w ramach spółki Baltic Towers.
Z kolei powołana przez ARP Grupa Przemysłowa Baltic ma za zadanie odbudować polski przemysł stoczniowy, będący elementem morskiej energetyki wiatrowej. W skład Grupy Przemysłowej Baltic wchodzą Energomontaż Północ-Gdynia oraz Baltic Operator (obie spółki prowadzącą działalność w branży offshore). Ponadto w Grupie Kapitałowej ARP S.A. są także inne spółki, mające możliwości produkcyjnie w ramach MEW: m.in. Odlewnia Rafamet, Kuźnia Raciborska – mająca doświadczenie w produkcji odlewów z żeliw sferoidalnych.
W 2020 r. Agencja Rozwoju Przemysłu i General Electric podpisały list intencyjny. Umowa zakłada w szczególności współpracę w zakresie rozwoju morskich farm wiatrowych i projektów fotowoltaicznych w Polsce.