Pierwsza w Polsce baza operacyjno-serwisowa dla morskiej energetyki wiatrowej została oficjalnie otwarta. To zaplecze techniczne dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, projektu realizowanego przez Orlen i Northland Power. Inwestor będzie z niej korzystać przez 25-30 lat, aż do momentu jej demontażu. Baza zapewni zatrudnienie dla 60 pracowników. Technicy i personel serwisowy mają rozpocząć pracę w Łebie jeszcze w tym roku. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 62 mln zł.
20 maja 2025 r. przedstawiciele polskiego koncernu Orlen oraz Northland Power oficjalnie zaprezentowali pierwszą w Polsce bazę O&M. Prezes Orlenu i dyrektor generalny Ireneusz Fąfara podkreślił, że jest to „lądowe serce” morskiej farmy wiatrowej. Inwestycja umożliwi sprawowanie przez specjalistów pieczy nad funkcjonowaniem instalacji wiatrowej.
„W Orlenie doskonale rozumiemy, że Polska musi wykorzystać potencjał Morza Bałtyckiego, dlatego to nie koniec naszych inwestycji w tym regionie” – zapowiedział Fąfara.
Przedstawiciel Northland Power Toby Edmonds, wiceprezes wykonawczy ds. offshore wind, podkreślił znaczenie rozwoju bazy w kontekście skutecznych i terminowych działań w zakresie O&M. Połączono lokalny potencjał z globalnym doświadczeniem w rozwoju projektów wiatrowych, skutkiem czego 60 techników codziennie będzie monitorować kluczową infrastrukturę. „Wierzymy w bezpieczeństwo” – podkreślił.

Inwestycja realizowana od podstaw
Budowa bazy na obszarze 1,1 ha rozpoczęła się w styczniu 2024 r. Za jej realizację odpowiedzialna była spółka Erbud. Inżynierem kontraktu, nadzorującym cały proces inwestycyjny, była spółka Antea Polska.
W bazie znajduje się hala magazynowa dla części zamiennych (1500 m²), warsztaty, sale treningowe, powierzchnie biurowe, zaplecze dla załóg (szatnie, kuchnie etc.).







Na potrzeby budowy bazy stworzono pełnowymiarowe nabrzeże serwisowe. W tym celu podniesiono jego nośność, a w dno wbito 200 mikropali, na których posadowiono infrastrukturę bazy. Głębokość techniczna przekracza dzięki temu 4 m. Nowe nabrzeże będzie w stanie przyjąć 4 jednostki o maksymalnej długości 35 m. Znajdują się na nim dwa dźwigi o udźwigu 3,5 tony.


Nie zapomniano też o aspektach zrównoważonego rozwoju. Budynek jest wyposażony w instalację fotowoltaiczną.
Funkcjonowanie bazy
Baza serwisowa w Łebie będzie portem macierzystym dla jednostek transportujących sprzęt i personel techniczny odpowiadający za utrzymanie i serwis wiatraków na Morzu Bałtyckim. Baza będzie obsługiwana na stałe przez 3-4 jednostki typu CTV. Każda z nich będzie zabierać na pokład do 24 techników z pełnym wyposażeniem. Jak poinformował inwestor, statki CTV są w stanie dotrzeć z bazy w Łebie na teren farmy Baltic Power w 40 minut, co zapewnia szybki czas reakcji w przypadku np. incydentów operacyjnych.
Baza zatrudni łącznie około 60 pracowników. Zadaniem techników jest utrzymanie prawidłowej i maksymalnie efektywnej pracy morskiej farmy wiatrowej, zarówno fizycznie w trakcie rutynowych inspekcji, jak i na bieżąco z dyspozytorni, gdzie dyżurni operatorzy ruchu monitorują prace systemu informatycznego, który w czasie rzeczywistym informuje o wielu istotnych parametrach urządzeń.


W bazie funkcjonuje już Morskie Centrum Koordynacyjne (ang. Marine Coordination Center). Działa w trybie 24/7 – jest „wieżą kontroli lotów” dla budowy morskiej farmy wiatrowej. Centrum jest odpowiedzialne za monitorowanie wszystkich operacji związanych z ruchem morskim na obszarze morskiej farmy wiatrowej, tj. śledzenie statków, warunków pogodowych, transferów personelu, ruchów sprzętu instalacyjnego i transportu komponentów farmy oraz komunikację ze statkami.
Pierwsze fundamenty wbite w dno Bałtyku
Projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Power jest obecnie w fazie instalacji, a plac budowy znajduje się ok. 23 km od wybrzeża. Instalacja na obszarach morskich ruszyła w styczniu 2025 r. – to pierwsza w historii inwestycja wiatrowa realizowana na Morzu Bałtyckim w historii polskiego sektora offshore wind. Aktualnie trwają prace fundamentowe, obejmujące instalację monopali i elementów przejściowych. Instalacja turbin wiatrowych i kabli morskich rozpocznie się w nadchodzących tygodniach. Według naszych informacji zrealizowano instalację kilkunastu monopali. Pierwsza energia z morskich farm wiatrowych popłynie w 2026 r.
Farma będzie jednym z pierwszych na świecie projektów instalujących turbiny wiatrowe o mocy 15 MW. Instalacja zapewni 4 000 GWh zeroemisyjnej energii elektrycznej rocznie.
Na lądzie budowa tras kablowych i stacji elektroenergetycznej w gminie Choczewo przebiega zgodnie z harmonogramem.
Łeba na mapie polskiego sektora offshore wind
Wraz z uruchomieniem bazy operacyjno-serwisowej projektu Baltic Power, Łeba umacnia swoją pozycję jako kluczowy ośrodek polskiej morskiej energetyki wiatrowej.
„Pomorze staje się kluczem do przyszłości polskiej energetyki. Setki pracowników każdego dnia prowadzą największe w historii prace instalacyjne na morzu, a kolejni szykują wielomiliardowe inwestycje w sieci przesyłowe i nowe źródła wytwarzania” – powiedział Ireneusz Fąfara.
Dla samej Łeby uruchomienie bazy oznacza nie tylko rozwój infrastruktury portowej, ale przede wszystkim długofalowe korzyści gospodarcze. Lokalne przedsiębiorstwa zyskają nowe możliwości współpracy w zakresie usług towarzyszących, od zaplecza gastronomicznego po obsługę logistyczną. Co więcej, obecność nowoczesnego centrum technologicznego wzmocni wizerunek Łeby jako miejsca łączącego turystyczne walory z przemysłową innowacyjnością, tworząc potencjał do rozwoju turystyki biznesowej oraz edukacyjnej związanej z zieloną transformacją energetyczną Polski.