W Esbjerg powstanie największa w Europie fabryka monopali XXL

Niemiecka firma Baltic Structures Company (BSC) chce zbudować największą w Europie fabrykę monopali XXL. Zakład ma powstać w duńskim porcie Esbjerg i zostać uruchomiony w 2026 r.

Powierzchnia produkcyjna fabryki ma zajmować ponad 100 tys. m2. Rocznie w zakładzie ma powstawać do 200 monopali XXL. Jak poinformowała niemiecka spółka, w fabryce mają powstawać konstrukcje o średnicy do 15 m i długości do 130 m. Każdy fundament  ma mieć wagę do 4000 ton.

BSC zwraca uwagę, że wybór lokalizacji zakładu nie jest przypadkowy. Port w Esbjerg jest nie tylko największym portem w Danii, ale odgrywa również kluczową rolę w duńskim i europejskim sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Zajmuje powierzchnię 4,5 mln m2, przez co jest największym na świecie portem bazowym dla offshore wind. Na jego terenie siedzibę ma ponad 200 firm, które łącznie zatrudniają ok. 10 000 pracowników. Obecnie ponad 80% projektów morskich farm wiatrowych zainstalowanych w Europie było realizowane z pomocą portu w Esbjerg(logistyka komponentów) . Ponadto, Port w Esbjerg znajduje się w bliskiej odległości 80% nowych projektów offshore wind, które powstaną w regionie.

BSC przekonuje, że zakład będzie wyposażony w najnowocześniejsze technologie wiodących europejskich producentów sprzętu i wdrożone zostaną innowacyjne procesy produkcyjne. Według niemieckiej firmy planowana inwestycja nie tylko ma istotne znaczenie dla firmy ale również podkreśla pozycję Danii jako kluczowego gracza w procesie transformacji energetycznej. Fabryka i związane z nią dodatkowe zdolności produkcyjne fundamentów do morskich farm wiatrowych pozwolą wypełnić lukę w łańcuchu dostaw w tym obszarze, zwiększając tym samym bezpieczeństwo realizacji projektów offshore wind. Pozwoli również na stworzenie wielu miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników co przyczyni się równie do rozwoju gospodarczego regionu.

Źródło: Baltic Structures Company

Zostaw komentarz

Strona główna » W Esbjerg powstanie największa w Europie fabryka monopali XXL