Uniwersytet Gdański uruchamia międzynarodowy kierunek Sea-BluE dla przyszłych liderów niebieskiej gospodarki

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Uniwersytet Gdański jako część sojuszu SEA-EU wprowadza nowy wspólny kierunek studiów I stopnia Sustainable Blue Economy (Sea-BluE), który kształci przyszłych specjalistów branży morskiej. Program został stworzony przez siedem nadmorskich uczelni europejskich i oparty jest na mobilności studenckiej oraz międzynarodowej współpracy akademickiej.

„Obecny, szybko zmieniający się świat oczekuje od pracowników błyskawicznego dostosowywania się do zmian, a także szerokiej, wielowymiarowej wiedzy i kompetencji. Absolwenci szkół średnich często mają problem z decyzją, jakie studia wybrać, aby później odnaleźć się na rynku pracy. Studia Sea-BluE wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom, ponieważ łączą studia związane z gospodarką morską z podstawami zarządzania i biznesu, dodatkowo w międzynarodowej atmosferze”, mówi dr hab. Angelika Kędzierska-Szczepaniak, prof. UG, Dziekan Wydziału Zarządzania UG i koordynatorka prac nad Sea-BluE.

Program studiów został podzielony na trzy etapy rozwoju kompetencji. Pierwszy rok poświęcony jest zdobyciu bazowej wiedzy z zakresu gospodarki morskiej oraz zarządzania przedsiębiorstwem. Drugi rok koncentruje się na głębszym poznaniu narzędzi umożliwiających ocenę ryzyka, zarządzanie finansami, zrównoważony rozwój, zmiany klimatu, rachunkowość oraz zrównoważone raportowanie. Trzeci rok jest ukierunkowany na konkretne ścieżki specjalizacyjne.

Na trzecim roku studenci mogą wybrać jedną z sześciu specjalizacji realizowanych na różnych uczelniach partnerskich sojuszu SEA-EU. Dostępne specjalizacje to Blue Sustainability na Uniwersytecie Parthenope w Neapolu i Uniwersytecie Gdańskim, Ochrona i zrównoważone wykorzystanie zasobów morskich na Uniwersytecie Gdańskim, Wpływ człowieka na Arktykę na Uniwersytecie Nord, Zrównoważone miasta portowo-turystyczne na Uniwersytecie w Splicie, Blue Management na Uniwersytecie w Kadyksie oraz Blue Industries na Uniwersytecie w Algarve i Uniwersytecie w Kadyksie.

Kierunek Sea-BluE łączy potencjał, doświadczenie i wiedzę naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu w Kadyksie, Uniwersytetu w Splicie, Uniwersytetu NORD, Uniwersytetu w Algarve oraz Uniwersytetu Parthenope w Neapolu. Program charakteryzuje się wysoką mobilnością studentów, którzy mogą rozpocząć naukę na Uniwersytecie w Kadyksie, Uniwersytecie Parthenope w Neapolu lub Uniwersytecie Gdańskim.

Drugi rok studenci spędzają na Uniwersytecie Algarve (po pierwszym roku w Kadyksie), Uniwersytecie Parthenope w Neapolu lub Uniwersytecie Gdańskim w zależności od wybranej ścieżki. Trzeci rok, zależnie od wybranej specjalizacji, może być realizowany na jednym z sześciu uniwersytetów partnerskich.

Treść dydaktyczna kierunku została skonsultowana z przedstawicielami biznesu w branży morskiej, którzy wskazali najbardziej poszukiwane kompetencje u pracowników. Absolwenci Sea-BluE otrzymają tytuł licencjata oraz wyróżniający się na rynku pracy dyplom ukończenia wspólnego kierunku Uniwersytetu Europejskiego sygnowany przez siedem nadmorskich uczelni.

„Międzynarodowość kierunku powoduje, że już od pierwszych dni studenci znajdują się w bardzo różnorodnym środowisku – takie doświadczenia są w tej chwili bardzo potrzebne na rynku pracy”, dodaje prof. Angelika Kędzierska-Szczepaniak.

Sojusz SEA-EU powstał w 2019 roku w ramach inicjatywy Uniwersytetów Europejskich, której idea została przedstawiona podczas posiedzenia przywódców krajów Unii Europejskiej w Göteborgu w 2017 roku. Uniwersytet Gdański był jedną z pierwszych polskich uczelni, która dołączyła do programu i od pięciu lat współpracuje w ramach nadmorskiego sojuszu europejskiego.

Kierunek Sea-BluE odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę w sektorze niebieskiej gospodarki, który obejmuje wszystkie działania gospodarcze związane z oceanami, morzami i wybrzeżami. Program łączy kompetencje z zakresu zrównoważonego rozwoju, zarządzania zasobami morskimi i ochrony środowiska, co jest kluczowe dla realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu oraz transformacji w kierunku gospodarki cyrkularnej. Międzynarodowy charakter studiów przygotowuje absolwentów do pracy w globalnym środowisku branży morskiej, która odgrywa fundamentalną rolę w transformacji energetycznej poprzez rozwój morskich farm wiatrowych, zrównoważonego transportu morskiego i ochrony ekosystemów oceanicznych.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje