Politechnika Gdańska i PGE Baltica zawierają strategiczne partnerstwo dla rozwoju kadr offshore wind

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Politechnika Gdańska i PGE Baltica podpisały 4 czerwca porozumienie o współpracy, w ramach którego PGE Baltica objęła patronat branżowy nad projektem DigiWind – nowymi kierunkami kształcenia z zakresu cyfryzacji i offshore realizowanymi przez uczelnię. Oficjalne podpisanie umowy odbyło się w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej.

Sygnatariuszami umowy ze strony uczelni byli prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej oraz prof. Justyna Kucińska-Lipka, prorektor ds. rozwoju. PGE Baltica reprezentowali Bartosz Fedurek, prezes zarządu oraz Dariusz Lociński, wiceprezes zarządu.

„Jako Politechnika Gdańska stale dostosowujemy naszą ofertę kształcenia do realiów otaczającego nas świata. Nasz kraj przechodzi zieloną transformację energetyczną. Widzimy to wyraźnie zwłaszcza na Pomorzu, gdzie wybudowana zostanie elektrownia jądrowa, a na Bałtyku powstają morskie farmy wiatrowe. Jako uczelnia chcemy odpowiadać na potrzeby rynku, dlatego w ramach projektu DigiWind oferujemy specjalistyczne studia, które będą kształcić inżynierów na potrzeby branży energetyki wiatrowej”, mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podkreśla znaczenie praktyczne współpracy. „Z Politechniką Gdańską współpracujemy od 2021 roku a teraz chcemy wejść na wyższy poziom. Żyjemy w takich czasach, że offshore to nie teoria, ale rzeczywistość. Pierwsze projekty morskiej energetyki wiatrowej są w fazie realizacji, w tym najbardziej zaawansowany projekt Baltica 2. Ten obszar potrzebuje jak najlepszych kadr i współpracy z renomowanymi instytucjami naukowymi takimi jak Politechnika Gdańska”, wyjaśnia prezes.

Projekt DigiWind (Digital Masters of Wind and Energy Systems) to pionierskie przedsięwzięcie edukacyjne finansowane przez Program Cyfrowa Europa (DEP), które rozwija w Polsce edukację w zakresie energii odnawialnej. Oferta kształcenia ma przygotować absolwentów do pracy w dynamicznie rozwijającej się branży offshore wykorzystującej technologie cyfrowe.

Patronat branżowy PGE Baltica oznacza wielopłaszczyznową współpracę z uczelnią w zakresie dostosowania celów edukacyjnych do potrzeb przemysłu. Zakres umowy obejmuje współtworzenie programów nauczania, wykłady gościnne i warsztaty dla uczestników studiów i szkoleń, programy praktyk i staży oraz współpracę w zakresie badań i rozwoju. Dodatkowo przewidziano mentoring projektów końcowych i doradztwo w zakresie prac dyplomowych, programy rozwoju zawodowego, konkursy i hackathony oraz doradztwo zawodowe i mentoring.

Zakres projektu DigiWind na Politechnice Gdańskiej obejmuje innowacyjne i interdyscyplinarne ścieżki edukacyjne w ramach studiów II stopnia, studiów podyplomowych w ujęciu modułowym oraz specjalistycznych kursów.

Rekrutacja na studia II stopnia na kierunku Inżynieria Energii Odnawialnej rozpocznie się 24 czerwca na Politechnice Gdańskiej. To interdyscyplinarny kierunek studiów łączący zaawansowane technologie cyfrowe z inżynierią energetyki odnawialnych źródeł energii, ze szczególnym uwzględnieniem energetyki wiatrowej. Na kierunku zostanie uruchomiona specjalność Smart Wind Energy Engineering.

Studia będą prowadzone w języku angielskim i potrwają trzy semestry dla absolwentów pokrewnych kierunków technicznych lub cztery semestry dla pozostałych kierunków technicznych. Studenci zdobędą wiedzę w zakresie wytwarzania energii z wiatru, technologii energii wiatrowej, systemów energii odnawialnej, zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa środowiskowego, technologii cyfrowych bliźniaków, sztucznej inteligencji oraz rozwiązań w zakresie magazynowania energii.

Start rekrutacji na studia podyplomowe oraz specjalistyczne kursy planowany jest na połowę sierpnia i potrwa do 20 września 2025 roku.

Partnerstwo Politechniki Gdańskiej z PGE Baltica stanowi modelowy przykład współpracy nauki z przemysłem w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Tego typu inicjatywy są kluczowe dla budowania krajowych kompetencji w sektorze offshore, który wymaga wysoko wykwalifikowanej kadry technicznej zdolnej do projektowania, wdrażania i eksploatowania zaawansowanych systemów energetycznych. Połączenie akademickiej wiedzy teoretycznej z praktycznym doświadczeniem branżowym umożliwia przygotowanie specjalistów gotowych do realizacji ambitnych celów transformacji energetycznej Polski w kierunku odnawialnych źródeł energii.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje