U wybrzeży Szwecji powstanie farma wiatrowa o mocy blisko 4 GW

Spółka Skyborn Renewables Sweden poinformowała, że przedłożyła szwedzkiej administracji kompletny wniosek o wydanie pozwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej na ławicy Eystrasalt na Morzu Botnickim. Jej moc ma wynieść 3,9 GW.

Morska farma wiatrowa będzie znajdowała się około 20 mil od miasta Hudiksvall. Obszar projektu został wybrany ze względu na dobre warunki wiatrowe i korzystną głębokość morza, ale także bliskość zarówno Finlandii, jak i północnej Szwecji. Zostały przeprowadzone już badania warunków dna morskiego, ekosystemu morskiego oraz populacji ptaków przelatujących przez wyznaczony obszar.

Deweloper szacuje się, że produkcja energii elektrycznej wyniesie 15 TWh i będzie to największa farma wiatrowa przyłączona do sieci. Oznacza to, że może zapewnić do 10% zużywanej obecnie przez Szwedów energii. Szwecja postrzega morską energetykę wiatrową jako receptę na rosnące zapotrzebowanie na bezemisyjną energią oraz trend dekarbonizacji przemysłu.

-Widzimy, że morska energetyka wiatrowa szczególnie dobrze nadaje się do północnej Szwecji ze względu na systemowe zalety zdolności regulacyjnej hydroenergetyki, która pomaga w tworzeniu stabilności – wyjaśnia Olle Hedberg, prezes Skyborn Sweden.

Rozpoczęcie budowy planowane jest na początek lat 30. Budowa elektrowni wiatrowej może zakończyć się w okolicach 2035 r. W planie jest budowa 256 turbin wiatrowych.

Skyborn był zaangażowany w budowę farmy morskiej Kriegers Flak znajdującej na południe od Trelleborga, który jest obecnie obsługiwana przez Vattenfall.

Skyborn ma siedzibę w Hamburgu i od 2022 roku jest własnością nowojorskiego funduszu Global Infrastructure Partner (GIP).

Źródło: Skyborn Renewables Sweden

Zostaw komentarz

Strona główna » U wybrzeży Szwecji powstanie farma wiatrowa o mocy blisko 4 GW