Trwa budowa terminala instalacyjnego w Świnoujściu. Zobacz wideo

W Świnoujściu kontynuowana jest budowa terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Z jego pomocą ma być prowadzona instalacja pierwszej w Polsce farmy wiatrowej Baltic Power, projektu Orlenu i kanadyjskiego inwestora Northland Power.

Polska spółka Orlen Neptun informuje, że prace na lądzie oraz przy nowych nabrzeżach są kontynuowane zgodnie z harmonogramem. Równolegle pogłębiany jest też tor wodny na odcinku od Obrotnicy Mielińskiej do nowego terminala.

Zobacz wideo przedstawiające postępy w realizacji kluczowej dla polskiego sektora offshore wind inwestycji.

Terminal w Świnoujściu został tak zaprojektowany, aby mógł przyjmować wszystkie, nawet największe statki typu jack-up i heavy lift, przeznaczone do obsługi projektów morskich farm wiatrowych z turbinami o mocy ok 15 MW. Oferta Terminala Instalacyjnego będzie obejmowała zarówno rozładunek i załadunek oraz składowanie elementów wykorzystywanych do budowy farm offshore wind takich jak fundamenty monopalowe oraz typu jacket, wieże, łopaty, gondole, czy elementy służące do okablowania farm wiatrowych.

Dodatkowo infrastruktura terminala zostanie tak przygotowana, aby przyjmować nadbudówki morskich stacji transformatorowych, które ważą nawet do 24 000 [t]. Docelowo wydajność instalacyjna terminala w Świnoujściu wyniesie ponad 80 morskich turbin wiatrowych rocznie. Pracować tu będzie sto osób.

Źródło: Orlen Neptun, własne

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Trwa budowa terminala instalacyjnego w Świnoujściu. Zobacz wideo