Zbliża się finał konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej

Wyłoniono dziesięciu finalistów konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego. W połowie czerwca laureaci powalczą o trzy indeksy Politechniki Morskiej w Szczecinie i nagrody finansowe ufundowane przez Orlen Neptun. Wielki finał odbędzie się 15 czerwca 2024 r. w Światowym Dniu Wiatru na Politechnice Morskiej w Szczecinie.

Po pierwszym etapie internetowym konkursu, z którego wyłoniono trzydziestu półfinalistów, tym razem rywalizacja przeniosła się do Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu i Zespołu Szkół nr 4 w Szczecinie. Uczniowie dostali pięć pytań otwartych, na których rozwiązanie mieli 70 minut. Zadania dotyczyły działania i budowy morskich farm wiatrowych oraz sposobu pozyskiwana energia ze źródeł offshore wind. Półfinaliści mierzyli się zarówno z pytaniami obliczeniowymi jak i sprawdzającymi ogólną wiedzę o energetyce wiatrowej. Ostatecznie do trzeciego etapu konkursu awansowali uczniowie ze Szczecina, Świnoujścia, Łobza i Białego Boru.

Wielki finał odbędzie się 15 czerwca, w Światowym Dniu Wiatru na Politechnice Morskiej w Szczecinie. Zadaniem najlepszych dziesięciu uczestników konkursu będzie opracowaniu konkretnego zagadnienia obejmującego ogólną wiedzę o morskiej energetyce wiatrowej jak i kwestii związanych z rozwojem tej branży w Polsce. Następnie każdy uczeń będzie musiał zaprezentować swoją pracę przed komisją konkursową, udzielając odpowiedzi na dodatkowe pytania.

Na laureatów konkursu czekają trzy nagrody. Będą to indeksy na dowolny, wybrany kierunek studiów na Politechnice Morskiej w Szczecinie. Dodatkowo Orlen ufundował nagrody pieniężne. Zwycięzca otrzyma 10 tys. zł, a laureaci drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 5 tys. i 2,5 tys. zł.

Organizatorami konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej są: Politechnika Morska w Szczecinie,
ORLEN Neptun, Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu i Zespół Szkół nr 4 w Szczecinie.

Zostaw komentarz

Strona główna » Zbliża się finał konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej