Oto lista najpopularniejszych wiadomości tygodnia na temat morskiej energetyki wiatrowej, które pojawiły się na łamach OffshoreWindPoland.pl. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem.
1. PGE wystawi w aukcji 2025 minimum 2 GW w projektach offshore wind
Polski inwestor PGE Polska Grupa Energetyczna ma wystawić w zbliżającej się aukcji 2025 co najmniej dwa projekty morskich farm wiatrowych z tzw. II fazy. Ich łączna moc wyniesie ok. 2 GW.
2. NFOŚiGW przeprowadził kontrolę zamówienia dot. wytycznych środowiskowych dla offshore wind
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) poinformowała naszą redakcję, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeprowadził kontrolę w GDOŚ w sprawie zamówienia w postaci przygotowania wytycznych dla analiz środowiskowych i monitoringów przy budowie morskich farm wiatrowych.
3. FID dla Baltica 2 do końca 2024 r.
Prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) Dariusz Marzec poinformował, że do grudnia 2024 r. zostanie zamknięte finansowanie dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 oraz podjęta finalna decyzja inwestycyjna (FID).
4. Morskie farmy wiatrowe nie są głównym zagrożeniem dla rybaków. Instrat publikuje raport
22 października we Władysławowie został przedstawiony raport „Niespokojny Bałtyk. Polskie rybołówstwo a morskie farmy wiatrowe”, który opracowali eksperci Fundacji Instrat. Iwona Bojadżijewa, autorka raportu i kierowniczka projektów w Instracie w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl wskazuje, że polskie rybołówstwo bałtyckie mierzy się obecnie z problemami, które wynikają przede wszystkim z degradacji środowiska morskiego i powiązanych z tym niskich limitów połowowych. – Problemy wynikające z budowy morskich farm wiatrowych będą stanowić utrudnienia dla rybaków, ale nie stanowią dla nich głównego zagrożenia – podkreśla.
5. Dania zmienia plan zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich. Trwają konsultacje z Polską
Duński Urząd Morski poinformował o zakończeniu konsultacji transgranicznych dotyczących zmian w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Obszarów Morskich. Dokumentacja podsumowująca konsultacje, w których uczestniczyła między innymi Polska, została właśnie udostępniona do publicznego wglądu.