Na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów (RD75) w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych portu w Łebie. Plan będzie narzędziem, które pozwoli na realizację przedsięwzięć w granicach portu w sposób zrównoważony.
W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) wyjaśniono, że obserwowana w ostatnich latach intensyfikacja procesów gospodarowania w polskich obszarach morskich stanowi przesłankę przemawiającą za koniecznością kompleksowego uregulowania procesów zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich, w tym morskich wód wewnętrznych w granicach portu morskiego w Łeby. Przyjęcie planu może przyczynić się do ułatwienia oraz usprawnienia procesu inwestycyjnego.
Głównym celem planu jest zagospodarowanie morskich wód wewnętrznych w granicach portu morskiego, w sposób zapewniający efektywne wykorzystanie ich cech, zasobów i właściwości dla różnych celów. Ponadto, plan ma ograniczyć konflikty obecnie występujące na obszarze opracowania. Opisywany dokument będzie stanowił również podstawę wydawania decyzji odnoszących się do użytkowania i zagospodarowania obszarów morskich w granicach portu. Ministerstwo Infrastruktury wyjaśnia, że dzięki diagnozie obecnego stanu użytkowania, uwarunkowań rozwoju i wzajemnych relacji woda–ląd, plan przyznaje priorytety wybranym sposobom użytkowania. Służy temu przyznanie akwenom podstawowych funkcji wiodących, których nie mogą zakłócać inne sposoby ich wykorzystania. Dla każdego z wyznaczonych akwenów sporządza się kartę akwenu, w której zawarte są szczegółowe rozstrzygnięcia.
Plan na etapie prac legislacyjnych został poddany uzgodnieniom międzyresortowym. Projekt był uzgadniany w trakcie opracowywania z ministrami właściwymi do spraw: gospodarki, klimatu, energii, rybołówstwa, środowiska, gospodarki wodnej, wewnętrznych, turystyki, informatyzacji, transportu, kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz z Ministrem Obrony Narodowej w zakresie ich właściwości.
Plan na etapie prac legislacyjnych nie będzie przedmiotem konsultacji publicznych, ponieważ w trakcie projektowania był wykładany publicznie i każdy zainteresowany mógł kilkukrotnie zgłosić do niego swoje uwagi. Co więcej, w procesie konsultacji publicznych innych planów zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich zgłoszone zostały w większości uwagi, które były powtórzeniem nieuwzględnionych uwag z procesu projektowania tych planów.
Pierwsze spotkanie konsultacyjne odbyło się w dniu 10 lipca 2019 r. w Hotelu Grand Lubicz w Ustce. W spotkaniu wzięło udział 29 osób. Spotkanie konsultacyjne było podzielone na trzy panele prezentacyjne, po których odbywała się dyskusja. Każdy z paneli dotyczył jednego z obszarów opracowania. Zaprezentowano na nim: założenia do projektu planu, harmonogram prac, zgromadzone materiały planistyczne wraz z charakterystyką uwarunkowań, zgromadzone dane źródłowe niezbędne do opracowania prognozy oddziaływania na środowisko, wnioski złożone do projektu planu, wykonane analizy, a także koncepcję projektu Planu. Po pierwszym spotkaniu konsultacyjnym zostało umożliwione składanie wniosków do opracowań do dnia 17 lipca 2019 r. Z możliwości tej skorzystało pięć jednostek organizacyjnych, zgłaszając osiem wniosków.
Drugie spotkanie konsultacyjne tzw. dyskusja publiczna, odbyło się w dniu 27 lutego 2020 r. w Hotelu Grand Lubicz w Ustce. W spotkaniu wzięło udział 31 osób. Celem spotkania konsultacyjnego była prezentacja projektu planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych portu morskiego w Łebie wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko ustaleń ww. Planu, a także dyskusja nad kompletnością, kompleksowością i metodyką przygotowania opracowań. Uczestnicy zostali poinformowani o możliwości składania uwag do opracowań. W tym trybie nie wpłynęła żadna uwaga
Plan wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Na początku roku informowaliśmy, że do wykazu legislacyjnego prac rządu trafiły projekty rozporządzeń Rady Ministrów w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych dla portów morskich w Szczecinie, Darłowie, Policach, Trzebieży, Gdyni, Gdańsku i Helu, a także w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych i morza terytorialnego dla portów morskich we Władysławowie i Świnoujściu.