Telefonika-Kable inwestuje w rozwój zdolności produkcyjnych

Tele-fonika Kable (TFK) zmodernizowała park maszynowy w zakładzie produkcyjnym w Bydgoszczy. W ten sposób możliwa jest produkcja dłuższych kabli lądowych i podmorskich, co przełoży się również na zwiększenie mocy produkcyjnych zakładu w Polsce.

Jak poinformowała spółka, w bydgoskim zakładzie zostały wyprodukowane kable jednożyłowe o długości ok. 15 km i wadze blisko 90 ton, które zostały przetransportowane do zakładu JDR Cables w Hartlepool. Tam zostaną połączone w trzyżyłowe podmorskie kable energetyczne o napięciu 66 kV. Kable te zostaną wykorzystane do połączenia podstacji morskich w ramach brytyjskiego projektu farmy wiatrowej, która po uruchomieniu będzie dostarczać energię elektryczną do ponad 1,3 mln gospodarstw domowych.

W połowie października spółki TFK i JDR Cable Systems zostały wybrane przez Grupę Orlen i Northland Power do projektu budowy farmy wiatrowej Baltic Power w Polsce. Wspólnie z partnerami NKT i DEME Offshore zaprojektują, wyprodukują i zainstalują łącznie 340 km kabli lądowych i podmorskich na potrzeby realizacji morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. TFK wyprodukuje i przeprowadzi instalację kabli eksportowych lądowych 230 kV oraz zrealizuje produkcję ośrodków do kabli inter-array w zakładzie produkcyjnym w Bydgoszczy. Jako partner konsorcjum, NKT dostarczy podmorskie kable eksportowe, które odpowiadają za przesył energii z obszaru morskiego na ląd. TFK będzie również zarządzać transportem i instalacją odcinka kabla na lądzie w obrębie farmy wiatrowej Baltic Power.

Z kolei w zakładzie produkcyjnym Hartlepool w Wielkiej Brytanii, JDR zaprojektuje i wyprodukuje kable inter-array o napięciu 66 kV, które zostaną użyte do połączenia 76 turbin wiatrowych na morzu z morską podstacją. DEME Offshore będzie odpowiedzialny za transport i instalację wszystkich kabli podmorskich.

Polski producent kabli zamierza dalej inwestować w rozwój zdolności produkcyjnych. Jak informowaliśmy na początku października, Tele-Fonika Kable stara się o preferencyjny kredyt w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) w wysokości 250 mln zł. Kredyt zostanie przeznaczony na wsparcie inwestycji w badania i rozwój nowych produktów mających zastosowanie w sektorze energii odnawialnej (OZE), inne inicjatywy inwestycyjne, inwestycje w kapitał obrotowy związane z zakładem w Bydgoszczy oraz refinansowanie istniejącego zadłużenia

Tele-Fonika Kable jest wiodącym europejskim producentem o silnej pozycji w globalnym przemyśle produkcji kabli i przewodów. Działa na rynku od 1992 r., z siedzibą w Polsce, a jej właścicielem jest prezes Bogusław Cupiał. Spółka posiada 7 zakładów produkcyjnych w Polsce i Serbii i dostarcza kable do ponad 80 krajów.

Źródło: Linkedin/TFK

Zostaw komentarz

Strona główna » Telefonika-Kable inwestuje w rozwój zdolności produkcyjnych