Studenci II roku oceanotechniki z kierunku okręty i konstrukcje morskie odwiedzili stocznię CRIST S.A. w Gdyni, poznając możliwości produkcyjne jednego z kluczowych graczy polskiego przemysłu morskiego specjalizującego się w projektach offshore i konstrukcjach dla energetyki odnawialnej.
Stocznia CRIST S.A., działająca od ponad 30 lat, zajmuje teren o powierzchni 28 hektarów – równowartość 50 boisk piłkarskich. Firma wyróżnia się znaczącymi zasobami produkcyjnymi, w tym dokiem suchym o wymiarach 379 m długości, 70 m szerokości i 8 m głębokości, przeznaczonym do montażu końcowego obiektów pływających. Na wyposażeniu stoczni znajduje się również jedna z największych na wybrzeżu Morza Bałtyckiego suwnic bramowych o udźwigu 1000 ton i rozpiętości 153 metrów.
„Wizyta w stoczni pozwoliła studentom sprawdzić, jak wiedza teoretyczna z zakresu projektowania jednostek pływających i konstrukcji offshore przekłada się na praktykę. Studenci zobaczyli, jak wygląda proces budowy statku oraz poznali realia pracy inżyniera w przemyśle morskim” – wyjaśniła dr inż. Agnieszka Maczyszyn z Instytutu Budowy Okrętów, organizatorka wycieczki.
CRIST S.A. realizuje obecnie szereg nowoczesnych projektów w branży morskiej i offshore, koncentrując się na specjalistycznych jednostkach do instalacji morskich farm wiatrowych. W portfolio firmy znajdują się także innowacyjne rozwiązania jak prom elektryczny Elektra oraz jednostki wykorzystywane przy budowie tunelu Fehmarnbelt. Stocznia aktywnie uczestniczy w projektach międzynarodowych, współpracując z takimi firmami jak Maersk Supply Service i Meyer Werft.
Rozwój polskiego przemysłu stoczniowego w segmencie konstrukcji offshore stanowi strategiczny element transformacji energetycznej Europy. Specjalistyczne jednostki do budowy i serwisowania morskich farm wiatrowych stają się kluczowym elementem rozwoju odnawialnych źródeł energii na Morzu Bałtyckim, gdzie Polska planuje znaczące inwestycje w energetykę wiatrową. Kompetencje w zakresie konstrukcji morskich będą coraz bardziej poszukiwane w miarę realizacji europejskich celów klimatycznych do 2030 roku.