Gdańska firma Blue Armada Robotics w programie NATO DIANA. Celem ochrona morskiej infrastruktury krytycznej

Redakcja OWP
Redakcja OWPhttp://offshorewindpoland.pl
Na bieżąco śledzimy rozwój projektów offshore wind, analizujemy trendy rynkowe i dostarczamy eksperckich informacji o technologiach, regulacjach oraz kluczowych graczach na rynku. Masz newsa lub uwagę? Pisz na redakcja@offshorewindpoland.pl

Materiały autora

Blue Armada Robotics z Gdańska została zakwalifikowana do elitarnego programu Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA) – inicjatywy NATO wspierającej innowacje o podwójnym zastosowaniu. Spośród ponad 2600 zgłoszeń z państw członkowskich NATO wybrano jedynie 72 firmy, a gdańska spółka jest jedyną polską firmą koncentrującą się bezpośrednio na bezpieczeństwie morskiej infrastruktury krytycznej.

Blue Armada Robotics specjalizuje się w technologiach morskich typu dual-use, oferując kompleksowe systemy oparte na bezzałogowych i autonomicznych morskich platformach USV (Unmanned Surface Vessels) i ASV (Autonomous Surface Vessels). Jednostki te są wyposażone w zaawansowane sensory i narzędzia komunikacyjne umożliwiające monitorowanie infrastruktury morskiej na dużą skalę, co pozwala na wcześniejsze podejmowanie decyzji przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów operacyjnych.

„Z robotyką morską jesteśmy związani od ponad 15 lat. Pierwszą bezzałogową jednostkę nawodną do badań środowiskowych dostarczyliśmy zewnętrznemu klientowi już ponad 15 lat temu. To doświadczenie pozwala nam szybko budować na bazie dojrzałych technologii i daje nam wyjątkową przewagę konkurencyjną” – powiedział Michał Latacz, współzałożyciel i CEO Blue Armada Robotics.

Firma została zakwalifikowana do obszaru Critical Infrastructure and Logistics Challenge w ramach programu DIANA. Udział zapewnia dostęp do finansowania, transatlantyckiej sieci centrów testowych NATO oraz doświadczonych mentorów, co przyspiesza komercjalizację rozwiązań zarówno w sektorze cywilnym, jak i wojskowym. Program koncentruje się na technologiach o skalowalnym potencjale wdrożeniowym odpowiadających na kluczowe wyzwania geopolityczne.

Dzięki hybrydowej konstrukcji napędu jednostki Blue Armada Robotics mogą pracować w trybie 24/7 i pozostawać na morzu nawet przez dwa tygodnie bez konieczności tankowania. W ramach współpracy z DIANA firma rozwija zdolność zarządzania pełnomorskimi operacjami bezzałogowymi z dowolnego miejsca na świecie i realizacji kompletnych misji w pełni autonomicznie – bez ingerencji człowieka i bez łączności z Centrum Kontroli Operacji.

Blue Armada Robotics współpracuje również z Palladion Defence – jednostką działającą przy Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium. Ta strategiczna współpraca zapewnia dostęp do specjalistów ds. zamówień obronnych, użytkowników końcowych oraz ekspertów NATO, co przyspiesza rozwój technologii w kierunku podwójnego zastosowania i integracji operacyjnej w strukturach sojuszniczych.

„Wierzymy, że skuteczne i szeroko zakrojone wdrażanie systemów autonomicznych służących ochronie morskiej infrastruktury krytycznej – w tym morskich farm wiatrowych, a także podmorskich kabli energetycznych, telekomunikacyjnych oraz rurociągów – nie tylko wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne i odporność klimatyczną Europy, ale również wspiera wspólną odpowiedzialność NATO za ochronę i nadzór nad kluczowymi zasobami takimi jak Morska Infrastruktura Krytyczna” – podkreślił Michał Latacz.

Autonomiczne systemy morskie zyskują na znaczeniu w kontekście ochrony infrastruktury energetycznej, szczególnie morskich farm wiatrowych i podmorskich kabli przesyłowych. Podmorskie kable i rurociągi transportują nie tylko dane kluczowe dla europejskich gospodarek, ale także energię zasilającą przemysł, dlatego klasyfikowane są jako morska infrastruktura krytyczna. Rozwój technologii autonomicznego monitorowania tej infrastruktury ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego i transformacji energetycznej Europy w kierunku odnawialnych źródeł energii.

- REKLAMA -

Zainteresuje Cie

Zostaw komentarz

- REKLAMA -spot_img

Najnowsze informacje