SSW doradzało Baltic Power przy finansowaniu projektu MFW

Zespół kancelarii SSW Pragmatic Solutions doradzał inwestorowi Baltic Power przy finansowaniu i rozwoju pierwszego w Polsce projektu morskiej energetyki wiatrowej o wartości 4,7 mld euro

SSW Pragmatic Solutions doradzało Baltic Power, spółce JV należącej do Grupy ORLEN i Northland Power, przy pierwszej transakcji finansowania projektu offshore na polskim rynku. Finansowanie o wartości ponad 4,4 mld euro zostanie zapewnione przez grupę 25 instytucji finansowych, w tym polskie i międzynarodowe banki komercyjne, agencje kredytów eksportowych (ECA) oraz instytucje wielostronne, w tym Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Euler Hermes, Duński Fundusz Eksportowo-Inwestycyjny oraz Export Development Canada. Finansowanie projektu stanowi 80% oczekiwanych całkowitych kosztów kapitałowych, a partnerzy projektu wniosą pozostały kapitał.

Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Projekt z powodzeniem zapewnił kontrakty na wszystkie kluczowe komponenty, w tym turbiny, podstacje morskie i lądowe, kable i fundamenty, a także ich produkcję, transport i prace instalacyjne. Posiada również wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę dla morskiej i lądowej części projektu.

Farma będzie zlokalizowana około 23 km od linii brzegowej, w pobliżu Łeby i Choczewa. Składać się będzie z 76 nowoczesnych turbin wiatrowych, każda o mocy jednostkowej 15 MW. Po ukończeniu budowy w 2026 r., farma wiatrowa Baltic Power zacznie produkować energię elektryczną, która zasili ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Całkowity budżet projektu szacowany jest na około 4,73 mld euro. Budowa farmy wiatrowej rozpocznie się w 2023 roku, a projekt ma zostać uruchomiony w 2026 r. 

Od 2021 r. kancelaria SSW wspierała również Baltic Power w fazie rozwoju projektu i reprezentowała klienta w negocjacjach kontraktów budowlanych (EPCI).

Multidisciplinary zespół SSW, który doradzał przy developmencie projektu i transakcji, był koordynowany przez Huberta Wysoczańskiego i kierowany przez partnerów Ilonę Fedurek (Finansowanie), Dominika Strzałkowskiego (Energetyka), Katarzynę Solarz-Włodarską (Prawo korporacyjne) i Huberta Wysoczańskiego (Prawo budowlane i Negocjacje umów EPCI).

Kluczowi członkowie zespołu SSW to:

  • Finansowanie projektów – Ilona Fedurek (Partner), Dominik Strzałkowski (Partner), Julia Wysocka (Senior Associate), Paweł Michałek (Senior Managing Associate) i Filip Grabowski (Associate).
  • Energetyka, PPA – Dominik Strzałkowski (Partner), Paweł Michałek (Senior Managing Associate), Agnieszka Ratajczak (Associate) i Michał Ilasz (Associate)
  • Kontrakty budowlane i EPCI – Hubert Wysoczański (Partner), Katarzyna Kuśnierek (Associate)
  • Prawo korporacyjne – Katarzyna Solarz-Włodarska (Partner), Kamil Jurzak (Associate), Iwona Domańska (Associate)
  • Podatki, Hedging – Tomasz Wickel (Partner), Łukasz Karpiesiuk (Partner), Łukasz Grenda (Partner), Marek Wędrychowski (Counsel), Anna Sękowska (Counsel), Krystian Trzciński (Senior Associate), Rafał Łapiński (Senior Associate), Olga Panek (Senior Associate)
  • Ochrona Środowiska – Anita Palukiewicz (Partner), Tomasz Pietrzyk (Senior Associate)
  • Nieruchomości – Robert Wodzyński (Partner), Marta Popis (Senior Managing Associate), Kamil Wróblewski (Associate)
  • Prawo Pracy – Marcin Cetnarowicz (Partner)

-Jesteśmy niezmiernie dumni i zachwyceni, że mogliśmy doradzać przy tym przełomowym projekcie, który jest jednym z największych tego typu w Polsce i ma kluczowe znaczenie dla polskiego rynku energii i jego wyczekiwanej zielonej transformacji. Ogromne gratulacje dla wszystkich zaangażowanych, od zespołu Baltic Power, sponsorów i wszystkich innych doradców. To było spektakularne osiągnięcie, poprzedzone ciężką pracą i poświęceniem wielu osób. Doradztwo przy pierwszym i najbardziej zaawansowanym projekcie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce wymagało od nas czasem przepłynięcia przez wiele niezbadanych wód, dlatego tym większa jest satysfakcja, że udało nam się wesprzeć klienta, wraz z innymi doradcami, w pomyślnym sfinalizowaniu tej przełomowej transakcji – mówi Hubert Wysoczański.

Inni doradcy, z którymi współpracowała kancelaria przy transakcji po stronie kredytobiorcy, to HoganLovells LLP, Green Giraffe Advisory i Pekao Investment Banking oraz Linklaters, który działał jako doradca kredytodawców.

Źródło: SSW Pragmatic Solutions
Aktualizacja: 25.09.2023 22:40

Zostaw komentarz

Strona główna » SSW doradzało Baltic Power przy finansowaniu projektu MFW