Semco Maritime wykorzystuje wieloletnie doświadczenie, aby wspierać polskie ambicje w zakresie morskiej energetyki wiatrowej

Polska ma ambicje rozwoju około 18 GW w morskiej energetyce wiatrowej i obecnie realizuje projekty fazy I, z kolei projekty fazy II zbliżają się wielkimi krokami. Międzynarodowa firma inżynieryjno-wykonawcza Semco Maritime wzmocniła swoją obecność i chce wspierać polskie ambicje w zakresie transformacji energetycznej, oferując swoje globalne doświadczenie w branży energetycznej. – We współpracy z naszymi partnerami z sukcesem zrealizowaliśmy projekt i budowę ponad 20 morskich stacji elektroenergetycznych, co czyni nas liderem w zakresie rozwiązań i usług EPCI dla branży morskiej energetyki wiatrowej – mówi Maciej Grzybowski, Dyrektor Semco Maritime w Polsce, w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl.

Doświadczenie w branży energetycznej 

Zespół Semco Maritime działa w branży energetycznej od ponad 40 lat i zdobył doświadczenie jako multidyscyplinarny wykonawca inżynieryjny, zaopatrzeniowy i budowlany (EPC) dla przemysłu naftowego i gazowego na morzu.

Maciej Grzybowski, szef Semco Maritime w Polsce.

– Od dziesięcioleci dbamy o sprawne funkcjonowanie aktywów naftowych i gazowych na Morzu Północnym, aby osiągnąć maksymalną dostępność i wspierać gospodarki na całym świecie – mówi Maciej Grzybowski, szef Semco Maritime w Polsce.

Spółka jest również zaangażowana w projekty globalnej transformacji energetycznej, w tym projekty morskich farm wiatrowych.

Szymon Czekoński, Starszy Inżynier Elektryk Wysokich Napięć.

– Wierzymy, że przyszłość wolna od paliw kopalnych wymaga zrównoważonej transformacji energetycznej z konwencjonalnymi i bezemisyjnymi źródłami energii, które będą efektywnie współistnieć do dnia, w którym odnawialne źródła energii będą w stanie samodzielnie zaspokoić globalne zapotrzebowanie – podkreśla z kolei Szymon Czekoński, Starszy Inżynier Elektryk Wysokich Napięć, w komentarzu dla naszej redakcji.

Grzybowski dodaje, że bazując na doświadczeniach branży morskiej ropy naftowej i gazu ziemnego, spółka rozpoczęła działalność w obszarze odnawialnych źródeł energii ponad 20 lat temu, ze szczególnym uwzględnieniem branży morskiej energetyki wiatrowej.

„Od tego czasu z sukcesem zakończyliśmy projektowanie i budowę ponad 20 morskich stacji elektroenergetycznych we współpracy z partnerami, co czyni nas liderem w zakresie rozwiązań i usług EPCI dla branży morskiej energetyki wiatrowej. Dział energii odnawialnej odpowiadał za 48% naszych przychodów w 2023 r. i z roku na rok sukcesywnie rośnie” – podkreśla przedstawiciel Semco Maritime.

Specjalizacja: Morskie stacje elektroenergetyczne

Semco Maritime odgrywa kluczową rolę w rozwoju i budowie morskich farm wiatrowych na całym świecie, koncentrując się na projektowaniu, budowie i utrzymaniu morskich stacji elektroenergetycznych. Stacje te są fundamentem odbioru energii elektrycznej produkowanej z turbin wiatrowych rozsianych na kilkudziesięciu, a nawet ponad 100 kilometrach kwadratowych. Umożliwiają przesył tej energii do lądowej sieci energetycznej lokalnego operatora przy jak najmniejszych stratach.

– Obecnie równolegle prowadzimy kilka projektów „pod klucz” i dostarczymy 12 morskich stacji elektroenergetycznych, które będą zlokalizowane w Europie, Azji i Ameryce Północnej – mówi Szymon Czekoński.

Polska jest kluczowym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej

Obecność Semco Maritime w Polsce jest ważnym elementem strategii, która zakłada ekspansję w Europie Środkowo-Wschodniej oraz rozwój sektora energetyki odnawialnej. Grzybowski podkreśla, że morska energetyka wiatrowa to strategiczny kierunek transformacji energetycznej, który wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne i stanowi impuls do rozwoju gospodarczego Polski. Jednym z kluczowych elementów Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. jest założenie, że moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej osiągnie 5,9 GW w 2030 r.

Strategiczna decyzja firmy o otwarciu biura w Polsce została ogłoszona w lipcu 2021 roku. Pierwsi pracownicy dołączyli do Semco Maritime w Gdyni już w listopadzie 2021 roku. Obecnie zespół składa się z ponad 60 osób, które stanowią znaczącą część dywizji odnawialnych źródeł energii firmy. Zespół inżynierów Semco Maritime wprowadził się do budynku K2 w Gdyni w lipcu tego roku, zajmując ponad 1 200 m2 powierzchni biurowej.

-Polscy inżynierowie mają okazję pracować w tej branży razem ze swoimi kolegami z Danii i innych regionów świata przy projektach zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych, na Tajwanie, w Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Semco Maritime wraz z partnerami dostarcza obecnie 6 morskich stacji elektroenergetycznych na polskim morzu w formule EPC dla dwóch projektów o mocy zainstalowanej odpowiednio 1,2 GW (Morska Farma Wiatrowa Baltic Power) i 1,5 GW (Morska Farma Wiatrowa Baltica 2), co stanowi łącznie 46% mocy dla projektów tzw. morskiej energetyki wiatrowej. To znaczący wkład w transformację energetyczną Polski i pomaga w realizacji celów wyznaczonych w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku – mówi Czekoński.

W 2023 r. polska Grupa PGE i duński inwestor Ørsted podpisały umowę z konsorcjum złożonym z firm Semco Maritime i PTSC Mechanical & Construction na zaprojektowanie, wykonanie i uruchomienie morskich stacji elektroenergetycznych dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Cztery stacje – każda wyposażona w dwa transformatory – będą odbierać energię elektryczną wytwarzaną przez turbiny wiatrowe i eksportować ją na ląd.

fot. Semco Maritime

Semco Maritime angażuje polskie firmy

Szereg projektów morskich realizowanych przez Semco Maritime wraz z partnerami powstało przy udziale polskich firm. Duża część konstrukcji stalowych dla stacji morskich, które następnie zostały wyposażone w stoczniach w Danii we wszystkie niezbędne systemy, została wyprodukowana przez polskie firmy lokalne w Gdyni i Szczecinie – Energomontaż-Północ Gdynia S.A. – Gdynia, Mostostal Pomorze S.A. – Szczecin

Obecnie Semco Maritime angażuje się również w projekty edukacyjne w Polsce, których celem jest przekazanie pracownikom unikalnej wiedzy niezbędnej do realizacji projektów z zakresu morskiej energetyki wiatrowej.

„Wierzymy, że współpracę buduje się od podstaw, dlatego aktywnie angażujemy się w szkolenie studentów i pracowników sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Nasi przedstawiciele prowadzą szkolenia na Uniwersytecie Morskim w Gdyni, a także prowadzą wykłady na kierunku Executive Offshore Wind MBA , którego jesteśmy partnerem. Zapewniamy również studentom możliwość odwiedzenia naszej siedziby w Esbjerg w Danii oraz spotkania z naszymi pracownikami w celu wymiany poglądów i doświadczeń. Naszym zdaniem jest to świetny sposób na wzajemne poznanie się i lepsze zrozumienie przyszłych partnerów biznesowych – mówi Maciej Grzybowski.

Doświadczenie i zaangażowanie Semco Maritime w rozwój morskiej energetyki wiatrowej sprawiają, że firma jest kluczowym graczem na globalnym rynku energii odnawialnej. Obecność spółki w Polsce oraz jej liczne projekty na Morzu Bałtyckim przyczyniają się do rozwoju lokalnej infrastruktury energetycznej i wspierają transformację energetyczną w regionie. Dzięki swojej wiedzy, innowacjom technologicznym i zaangażowaniu w zrównoważony rozwój, Semco Maritime pozostaje jednym z wiodących graczy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Semco Maritime.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Semco Maritime wykorzystuje wieloletnie doświadczenie, aby wspierać polskie ambicje w zakresie morskiej energetyki wiatrowej