Cyberbezpieczeństwo stało się największym wyzwaniem dla sektora energetycznego – wynika z najnowszego raportu DNV Cyber. Aż 65% specjalistów z branży twierdzi, że ich kierownictwo uznaje cyberzagrożenia za największe aktualne ryzyko dla biznesu, a 71% firm planuje zwiększyć inwestycje w tym obszarze w 2025 roku.
Badanie wykazało rosnące obawy związane z zagrożeniami geopolitycznymi – 75% specjalistów przyznaje, że ich organizacje zwiększyły nacisk na cyberbezpieczeństwo w związku z rosnącymi napięciami międzynarodowymi. 72% obawia się ataków kierowanych przez obce państwa (wzrost z 62% w 2023), a 79% jest zaniepokojonych zagrożeniem ze strony grup cyberprzestępczych (wzrost z 50%).
„Transformacja energetyczna jest kluczowa dla całego społeczeństwa. Zarówno firmy, jak i rządy współpracują nad tym ogromnym wyzwaniem, które staje się coraz bardziej złożone, ponieważ technologie leżące u podstaw transformacji są w dużej mierze cyfrowe i szybko się rozwijają” – podkreśla Ditlev Engel, CEO Energy Systems w DNV.
Szczególnym wyzwaniem jest bezpieczeństwo systemów operacyjnych (OT) – 71% specjalistów przyznaje, że ich organizacje są bardziej narażone na cyberataki w tym obszarze niż kiedykolwiek wcześniej. Tylko 16% ma pełną pewność co do widoczności łańcucha dostaw i potencjalnych luk w zabezpieczeniach.
Raport wskazuje na pięć głównych wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się firmy energetyczne:
- zabezpieczenie infrastruktury fizycznej,
- przezwyciężenie złożoności cyberbezpieczeństwa w łańcuchach dostaw,
- zwiększenie czujności pracowników,
- wdrożenie nowych umiejętności w zespołach,
- wykorzystanie sztucznej inteligencji
„Nawet gdy branża energetyczna dojrzewa w kwestii cyberbezpieczeństwa, musi stale wzmacniać i adaptować się, aby pozostać odporną na rosnącą liczbę coraz bardziej wyrafinowanych zagrożeń” – podsumowuje Auke Huistra, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa przemysłowego i OT w DNV Cyber.
Badanie Energy Cyber Priority 2025: Addressing Evolving Risks, Enabling Transformation zostało przeprowadzone wśród 375 specjalistów z sektora energetycznego na całym świecie między wrześniem 2024 a styczniem 2025 r. Wyniki są uzupełnione o pogłębione wywiady i analizy ekspertów DNV Cyber i liderów branży, w tym z E-REDES, Siemens Energy, Fortified Technologies i Fortum.
Z kolei raport Maritime Cyber Priority 2024/25: Managing Cyber Risk to Enable Innovation przedstawia opinie prawie 500 specjalistów z branży morskiej, którzy odpowiedzieli na ankietę, uzupełnione pogłębionymi wywiadami i analizami przeprowadzonymi przez liderów branży i ekspertów DNV Cyber.