Komisja Europejska zainicjowała konsultacje publiczne dotyczące Europejskiego Paktu na rzecz Oceanów (ang. The European Oceans Pact) – nowej inicjatywy politycznej mającej na celu promowanie zrównoważonego zarządzania oceanami. Zapowiedziany przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen projekt ma być kluczowym elementem polityki morskiej UE w latach 2024-2029.
Konsultacje potrwają do 17 lutego 2025 roku. KE oczekuje szerokiego odzewu od interesariuszy, ekspertów i obywateli. Zebrane opinie zostaną wykorzystane do opracowania finalnej wersji Paktu, który ma zostać zaprezentowany podczas 3 edycji Konferencji ONZ ds. Oceanów w czerwcu 2025 roku.
Europejski Pakt Oceaniczny ma promować kompleksowe i zintegrowane podejście do zarządzania oceanami we wszystkich sektorach, uwzględniając zarówno politykę wewnętrzną, jak i zewnętrzną UE.
Główne cele inicjatywy obejmują – jak czytamy na stronach KE – utrzymanie zdrowych, odpornych i produktywnych oceanów, promocję zrównoważonej i konkurencyjnej niebieskiej gospodarki, w tym rybołówstwa i akwakultury, czy rozwój wszechstronnego programu badań, innowacji i inwestycji w obszarze wiedzy o środowisku morskim.
UE ma największą na świecie wyłączną strefę ekonomiczną i jest drugim co do wielkości rynkiem produktów rybołówstwa i akwakultury. Obok tradycyjnego sektora rybołówstwa, niebieska gospodarka obejmuje jedne z najbardziej dynamicznych sektorów gospodarki – OZE, wcześniej wspomnianą akwakulturę, niebieską technologię i monitoring oceanów, niebieską biotechnologię, żeglugę, turystykę przybrzeżną i morską oraz porty i transport morski – czytamy.
Inicjatywa ma szczególne znaczenie dla społeczności przybrzeżnych UE, których dobrobyt bezpośrednio zależy od stanu i produktywności oceanów.