Rozbudowa stacji elektroenergetycznej Słupsk ruszy na początku 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przedstawiły szczegółowy harmonogram rozbudowy stacji elektroenergetycznej Słupsk, która będzie kluczowym elementem infrastruktury przyłączeniowej dla morskich farm wiatrowych. Jest to jedna z najważniejszych inwestycji towarzyszących rozwojowi polskiej energetyki morskiej.

PSE planuje uzyskać pozwolenie na budowę jeszcze w tym roku, co pozwoli na rozpoczęcie kolejnych etapów inwestycji. Na początku 2025 r., dokładnie w pierwszym kwartale, zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe. Wybór wykonawcy robót budowlano-montażowych nastąpi w trzecim kwartale przyszłego roku. Kulminacją tych przygotowań będzie rozpoczęcie właściwych prac budowlano-montażowych w pierwszej połowie 2026 r. Prace na stacji potrwają do końca 2027 r.

Drugi etap rozpocznie się w 2027 r. W ramach tego etapu zaplanowano wymianę wyłączników na urządzenia o większej mocy, zamianę przekładników prądowych i zainstalowanie dodatkowych ograniczników przepięć. Planowane jest również wzmocnienie fundamentów i konstrukcji stacyjnych – informują PSE.

Szczególnie istotną informacją dla lokalnej społeczności jest fakt, że wszystkie prace modernizacyjne będą prowadzone wyłącznie na terenie istniejącej stacji, bez jakiejkolwiek ingerencji w tereny zewnętrzne. To pokazuje dbałość o minimalizację wpływu inwestycji na otoczenie.

Stacja Słupsk zostanie rozbudowana dla potrzeb przyłączenia do sieci przesyłowej PSE dwóch zewnętrznych inwestycji morskich farm wiatrowych – Bałtyk 2 o mocy 720 MW oraz Bałtyk III o mocy 720 MW.  Po ich przyłączeniu, możliwe będzie przesłanie bezemisyjnej energii z wiatru do odbiorców w głębi kraju.

Stacja elektroenergetyczna (SE) 400/110 kV Słupsk znajduje się około 9 kilometrów od miasta Słupsk, w pobliżu miejscowości Wierzbięcin, w obrębie Bruskowo Małe, gmina Redzikowo, woj. pomorskie.

Stacja Słupsk została wybudowana w 2000 r., a rozbudowana w latach 2013-2014. Jej bezpośrednie otoczenie stanowią grunty rolne, leśne i nieużytki.

Stacja łączy się napowietrznymi liniami 400 kV z trzema stacjami elektroenergetycznymi (Dunowo, Żarnowiec i Żydowo-Kierzkowo), a podmorskim kablem SWE-POL Link –  podwodną linią kablową wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) – z półwyspem Stärnö w Szwecji. To transgraniczna linia kablowa wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC), biegnąca pomiędzy półwyspem Stärnö  w Szwecji a miejscowością Wierzbięcin w gminie Redzikowo. Jest częścią sieci przesyłowych obu krajów. Może przewodzić prąd o mocy 600 MW przy napięciu 450 kV. Jej długość wynosi 254 km, z czego aż 238 km przebiega pod dnem morskim.

Źródło: PSE, własne

Zostaw komentarz

Strona główna » Rozbudowa stacji elektroenergetycznej Słupsk ruszy na początku 2026 roku