Orlen Neptun VIII, spółka z Grupy Orlen, zwrócił się do rynku z zapytaniem ofertowym (RFP) dotyczącym możliwości opracowania projektu rozmieszczenia turbin wiatrowych (layout) oraz kalkulacji poziomów produktywności (EYA) dla projektu MFW Baltic East oraz trzech dodatkowych projektów morskich farm wiatrowych. Oferty można składać do 12 listopada 2024 r.
Potencjalne zamówienie obejmuje zaprojektowanie optymalnego układu turbin dla farmy Baltic East, zlokalizowanej w obszarze 46.E.1, oraz przeprowadzenie analiz wydajności energetycznej dla trzech kolejnych projektów zlokalizowanych w obszarach wskazanych w załączniku nr 2 do ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.
Kluczowym celem projektu jest maksymalizacja produkcji energii przy jednoczesnej minimalizacji kosztów inwestycyjnych i operacyjnych. Szczegółowe wskaźniki ekonomiczne potrzebne do optymalizacji zostaną ustalone w umowie między wykonawcą a zamawiającym.
Zakres prac został podzielony na część obligatoryjną i opcjonalną, co daje Orlen Neptun elastyczność w realizacji projektu. Szczegółowe wymagania zostały określone w dokumentacji RFP.
Projekty II fazy oraz MFW Baltic East
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Grupa Orlen uzyskała ostateczną decyzję Ministra Infrastruktury o przyznaniu pięciu nowych lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy ok 5,2 GW. Cztery z nich znajdują się na Ławicy Odrzańskiej, w pobliżu Świnoujścia, gdzie koncern buduje swój port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych.
Spółka Orlen Neptun prowadzi intensywne prace nad projektem morskiej farmy wiatrowej Baltic East. Inwestor pracuje już nad łańcuchem dostaw do projektu – uruchomił specjalny formularz, za pośrednictwem którego mogą zgłaszać się podmioty chętne do współpracy. W przyszłym roku zaplanowano wstępnie pierwszą edycję Dni Dostawcy dla projektu MFW Baltic East. Obecnie inwestor poszukuje m.in. usług projektowych, inżynieryjnych usług doradczych, dostawców usług w zakresie realizacji badań geotechnicznych i środowiskowych oraz dostawców głównych komponentów morskich farm wiatrowych (Tier 1).
MFW Baltic East
MFW Baltic East to najbardziej zaawansowany projekt spośród morskich farm wiatrowych rozwijanych przez Orlen Neptun. Projektowana elektrownia wiatrowa pojawi się obszarze ok. 110 km2 (głębokości sięgające ok. 25 do 40 metrów pod poziomem morza). Obecnie jej planowana moc to ok. 1 GW – potencjał ten może zapewnić bezemisyjną energię dla ok. 1,25 mln gospodarstw domowych.
Według obecnych założeń projektowych w planie jest instalacja ok. 65 morskich turbin wiatrowych o mocy od 14 do 20 MW, w zależności od finalnie wybranej technologii. Turbiny zostaną posadowione na fundamentach typu monopal lub jacket. Wyprowadzenie mocy do lądowej stacji elektroenergetycznej i dalej do Krajowego Systemu Energetycznego (KSE) zapewnią dwie morskie stacje elektroenergetyczne za pośrednictwem czterech kabli eksportowych w technologii HVAC.
Inwestycja będzie zlokalizowana na Ławicy Słupskiej w odległości ok. 22,5 km od wybrzeża Bałtyku. To obszar bezpośrednio sąsiadujący z budowaną obecnie morską farmą Baltic Power (ok. 1,2 GW).
Inne postępowania
Orlen prowadzi też inne postępowania w ramach projektu MFW Baltic East. Orlen Neptun skierował m.in. do rynku zapytanie o informację (RFI) w zakresie wykonania dokumentacji na etapie fazy pre-FEED (optymalizacji) oraz FEED (projektowania) oraz określenia parametrów technicznych wymaganych do uzyskania niezbędnych pozwoleń i zgód związanych z rozwojem projektu MFW Baltic East. Oferty można składać do 11 listopada 2024 r.