Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę okrętu rozpoznania elektronicznego

W Gdańsku odbyło się uroczyste cięcie blach pod budowę okrętu rozpoznania elektronicznego typu SIGINT (signal intelligence) dla Marynarki Wojennej RP. Jest to drugi okręt tego typu budowany w Stoczni Remontowa Shipbuilding w ramach programu pod kryptonimem Delfin. Jednostki tego typu umożliwiają skuteczne rozpoznanie sił morskich i statków innych państw, a także infrastruktury morskiej, do któryej zalicza się też morskie farmy wiatrowe.

Okręt otrzyma nazwę ORP Henryk Zygalski – na cześć wybitnego polskiego matematyka i kryptologa, który przyczynił się do złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Agencji Uzbrojenia, Saab, stoczni Remontowa Shipbuilding, a także polskiej Marynarki Wojennej, towarzystwa klasyfikacyjnego DNV oraz innych firm współpracujących przy realizacji projektu.

W imieniu wykonawcy okrętów głos zabrał Prezes Zarządu Remontowa Shipbuilding S.A., Dariusz Jaguszewski. Do zebranych zwrócił się także Szef BBN, sekretarz stanu Jacek Siewiera, natomiast w imieniu Saab przemawiał wiceprezes Lars Brännström. Z krótkim przemówieniem wystąpił także szef Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, kontradmirał Włodzimierz Kułagin.

Jak zaznaczył obecny na uroczystości szef BBN Jacek Siewiera, basen Morza Bałtyckiego jest dzisiaj pewną formą gwarancji bezpieczeństwa dostaw energii, komunikacji, współpracy z naszymi sojusznikami w ramach NATO.

-Dlatego dla prezydenta RP niezwykle istotne jest, aby te zdolności związane z uzbrojeniem polskiej armii, te zakontraktowane, które bezpośrednio wiążą się z planowaniem operacyjnym, takie jak te dwa okręty w ramach programu Delfin, okręty typu SIGINT do rozpoznania i walki elektronicznej, zostały dostarczone na czas – podkreślił Siewiera.

Nowe jednostki będą miały za zadanie m.in. rozpoznania sygnałów radioelektronicznych i łączności radiowej.

– Okręty będą prowadziły rekonesans i wywiad elektroniczny (…) Prowadzenie wywiadu i rozpoznania w tym wypadku oznacza monitorowanie ruchu jednostek przeciwnika, jednostek sojuszniczych, nawiązywanie łączności, współpraca z zasobami czy aktywami którymi dysponuje Marynarka Wojenna i polskie Siły Zbrojne w domenie space. A także elementy oddziaływania w ramach działań radioelektronicznych – tłumaczył szef BBN Jacek Siewiera.

To już drugi okręt SIGINT, budowany w stoczni Remontowa Shipbuilding w ramach programu Delfin. Stępkę pierwszego z nich, który otrzyma nazwę ORP Jerzy Różycki, położono 27 lipca 2023 roku.

Oba są budowane w ramach kontraktu na zaprojektowanie, budowę, dostawę i wsparcie logistyczne dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego, podpisanego w listopadzie 2022 roku pomiędzy Agencją Uzbrojenia, a koncernem Saab, który zlecił wykonanie tych jednostek polskiej stoczni.

Remontowa Shipbuilding S.A. zbuduje kompletne, gotowe do operowania platformy pływające, wyposażone we wszystkie urządzenia i systemy. Przeprowadzi także niezbędne testy, w tym pełny zakres prób dokowych HAT (ang. Harbour Acceptance Tests) i morskich SAT (ang. Sea Acceptance Tests).

Okręty przeznaczone są do pozyskiwania danych wywiadowczych w pełnym zakresie zadań Marynarki Wojennej. Zastąpią one eksploatowane obecnie przez Marynarkę Wojenną jednostki projektu 863: ORP Nawigator i ORP Hydrograf zbudowane, w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku w Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, czyli w obecnej Remontowa Shipbuilding.

Źródło: Remontowa Shipbuilding/BBN

Zostaw komentarz

Strona główna » Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę okrętu rozpoznania elektronicznego